Fransa'da Polisler taciz ve 'cinayete teşebbüs' ile suçlanıyor

Fransa'da Polisler taciz ve 'cinayete teşebbüs' ile suçlanıyor
Fransa'da Polisler taciz ve 'cinayete teşebbüs' ile suçlanıyor Haber Metraj
moyo

Fransa'nın başkenti Paris’te polis, emeklilik reformuna karşı gerçekleştirilen gösterilerde protestoculara karşı copla orantısız güç kullandı. Gösterilerde yaralanan 32 yaşındaki bir adamın ailesi polisten 'cinayete teşebbüs' suçlaması ile şikayetçi olurken, 4 kız öğrenci polisin kendilerini taciz ettiğini iddia etti. Fransız polisleri ile ilgili peş peşe gelen iddialar sosyal medyada 'utanç verici' olarak değerlendirildi.

Fransa'da emeklilik yaşının 62'den 64'e çıkarılmasını öngören düzenlemeye tepki gösteren Fransızlar dün bir kez daha Paris sokaklarına döküldü.

Ülkedeki protestolar geçtiğimiz haftalarda daha barışçıl devam etse de, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Anayasa'nın özel bir maddesini kullanarak meclisi devre dışı bırakması ülkedeki gerilimi tırmandırdı. Geçtiğimiz hafta 1 milyondan fazla kişi emeklilik yaşını Protesto etmek için sokağa çıktı.Yüzlerce göstericinin gözaltına alındığı eylemler sonrası Fransa Cumhurbaşkanı Macron, İngiltere Kralı III. Charles'ın ülkeye düzenleyeceği ziyareti ertelemek zorunda kaldı.

ORANTISIZ GÜÇ UYGULANDI

Bugün uluslararası ajansların servis ettiği görüntülerde Fransız polisinin protestoları bastırmak için orantısız güç uyguladığı görüldü.

Polislerin kaldırımdaki göstericilere copla sert müdahalede bulunduğu anlar sosyal medyada infiale neden olduHÜKÜMET DE GÖSTERİCİLER DE GERİ ADIM ATMIYOR

Macron hükümeti tartışmalı yasa konusunda geri adım atmayacağını defalarca kez belirtti.Dün İçişleri Bakanı Gerald Darmanin korkutan bir uyarıda bulunarak yurtdışından gelen binden fazla radikal unsurun Paris, Lyon, Rennes, Nantes, Dijon, Bordeaux ve diğer şehirleri hedef alacağını öne sürdü ve alınan önlemlerin sertleşeceğinin sinyalini verdi.

Fransız basınında çıkan haberlere göre, sendikalar protestoların bir sonraki turu için yeni bir tarih olarak 6 Nisan'ı belirledi. Protestocular geri adım atmamak konusunda kararlı ve Cumhurbaşkanı Macron'u 'kendi halkına sağır kalmakla' suçluyorlar.

POLİSE 'CİNAYETE TEŞEBBÜS SUÇLAMASI'

 

Fransız Liberation gazetesinde yer alan bir habere göre, Deux-Sèvres şehrindeki protestolarda yaralanan 32 yaşındaki bir adamın ailesi 'cinayete teşebbüs' suçundan polis hakkında şikayette bulundu.

Göstericinin başından ağır bir şekilde yaralandığı ve komada olduğu öğrenilirken, Niort savcılığı ölümcül yaranın kaynağının belirlenmesinin mümkün olmadığını ileri sürdü ve davayı askeri yetkinliği nedeni ile Rennes savcılığına devretti.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor