Türk sınırına 'mini zeplin'li koruma

TSK sınırlarını ASELSAN'ın ürettiği "insansız balonlu gözetleme sistemi" ile sağlamayı planlıyor.

Türk sınırına 'mini zeplin'li koruma
Türk sınırına 'mini zeplin'li koruma

TSK sınırlarını ASELSAN'ın ürettiği "insansız balonlu gözetleme sistemi" ile sağlamayı planlıyor.  ASELSAN tarafından üretilen 16 metre uzunluğunda, bin metre irtifaya  çıkabilen insansız balonlu gözetleme sistemlerini test eden TSK, sistemi hudut  karakollarının güvenliğinin sağlanmasında da kullanacak. Milli imkanlarla  geliştirilen sistem, küçük birlik ve karakol gibi sabit tesislere, yakın  emniyetle gözetleme ve erken ikaz imkanı sağlıyor. Balonla havadan gözetleme  imkanı veren sistemle istihbarat, erken uyarı, sınır güvenliğinin sağlanması  planlanıyor.
 
Su damlası ve küresel olarak adlandırılan iki farklı modele sahip  sistem, görüntüleri gerçek zamanlı iletebiliyor. Gece ve gündüz görüş  kameralarının da bulunduğu sistemle, bir bölge 360 derece açıyla  görüntülenebiliyor.
 
Yer destek teçhizatı ve demirleme istasyonundan gökyüzüne bırakılan  insansız balonlu gözetleme sistemi 1000 metre irtifaya ulaşabiliyor. Kaydettiği  görüntüleri anlık yer kontrol istasyonuna gönderen sistemin kontrolü yine buradan  sağlanıyor. Sert rüzgarlara karşı koyabilen sistem, hafif silah atışlarından da  etkilenmiyor.
 
Geliştirme çalışmaları devam eden sistemin su damlası ve küresel  olarak nitelendiren perdeli balonları bulunuyor.  Su damlası olarak adlandırılan  balonlar bin metre irtifaya çıkabiliyor. 16 metre uzunluğundaki balon 180  metreküp hacime sahip.  35 metreküp hacimli küresel balon ise 500 metre irtifaya  çıkıyor.
 
Su damlası modelinin Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından birlik  testleri yapılmaya başlandı. Geliştirme süreci devam eden sistemin özellikle  sınır bölgesinde toplam 400 saat görev yaptığı ve çalışmaların devam ettiği  belirtiliyor.

aselasan mini zeplin tsk sınır
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fransa’da son 24 saatte 23 bin 996 yeni vaka
Fransa’da son 24 saatte 23 bin 996 yeni vaka
ABD’de Johnson & Johnson’ın Covid-19 aşısına onay
ABD’de Johnson & Johnson’ın Covid-19 aşısına onay