Fransa'da sendikalar ve öğrenciler protesto gösterisi düzenledi

Fransa'da yeni çıkarılan iş yasasını protesto etmek amacıyla Fransa genelinde eylem yapıldı.

Fransa'da sendikalar ve öğrenciler protesto gösterisi düzenledi
Fransa'da sendikalar ve öğrenciler protesto gösterisi düzenledi

Haber: İlker Ahmet Yıldız

 

Fransa'da haftalık 35 saat olan çalışma saatinin 44 ile 49 saate çıkarılması ve çalışan kişinin yakınının ölmesi halinde ücretli izin verilmemesi ile işten çıkarmalarda işverenler lehine düzenleme içeren yeni iş yasası; binlerce genç tarafından protesto edilerek, Fransa genelinde eylemler yapıldı.

 

Paris'teki Nation Meydanı’nda toplanan öğrenciler, Republique Meydanı’na doğru yürüyüş düzenledi. Protesto gösterisine katılan öğrenciler çeşitli sloganlar atarak ilerlediler ve İtalie Meydanı’nda bulunan sendikalı göstericiler ile buluşarak protestolarına burada da devam ettiler. Paris'te bulunan üniversitelerin kampüsleri gün boyu kapatılırken, bazı liseli öğrenciler ise okul önlerinde çöp tenekelerinden bariyerler yapmak suretiyle yöneticilerin okullara girmesini engelledi.

 

Fransa geneline yayılan gösteriler sabahın erken saatlerinde başlayarak Nantes, Marsilya, Rouen, Strasbourg, Lyon, Bordeaux, Perpignan, Toulouse ve Grenoble gibi şehirlerde sendikalı işçiler ve öğrenciler sokağa döküldü. Bazı şehirlerde polisin göstericilere müdahalede bulunduğu belirtilerek, bazı öğrencilerin gözaltına alındığı bildirildi.

 

2010 yılından beri Fransa'da memurların maaşı sabitlenmiş, devlet sektörüne memur alımı azaltılmak suretiyle 7 milyar Euro tasarruf edilmişti. Fransız basınında yansıyan haberlerde ise, memur maaşlarına bu sene %1'lik zam yapılması öngörüldüğü belirtiliyor. Sendikalar tarafından gerek memur maaşları ve gerekse çalışma yasası ile ilgili olarak 31 Mart günü genel greve gidileceği ve eylem yapılacağı duyurusunda bulunuldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage