Biber fiyatlarında şok düşüşler bekleniyor

Rusya, Türkiye'den biber ve nar ithal etmeyeceğini açıklarken, Antalya'daki biber üreticilerinde endişe baş gösterdi.

Biber fiyatlarında şok düşüşler bekleniyor
Biber fiyatlarında şok düşüşler bekleniyor
moyo

Haber: Tolga Durmuş

 

Rusya'nın Türkiye'den biber ve nar ithal etmeyeceğini açıklaması üzerine, Demre Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Fahri Duran endişelerini dile getirerek, önümüzdeki hafta fiyat düşüşleri yaşanmasını beklediklerini söyledi. Türkiye'de yetiştirilen biber ve nar bitkilerinde sağlık açısından sakıncalı maddelere rastlanması nedeniyle Rusya'nın doğrudan ya da üçüncü ülkeler vasıtasıyla alım yapılmasını yasakladığı bildirildi. Bu gelişme üzerine Türkiye'nin en önemli biber üretim merkezi olan Demre'deki üreticilerde endişe oluştu. Kaliforniya, kapya ve dolmalık biberlerin yaklaşık %70'i Rusya'ya ihraç edilen Demre'deki üreticiler, Rusya'nın kararıyla fiyatların düşeceği yönünde endişe yaşıyorlar.

 

Demre Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Fahri Duran, bu gelişme üzerine bir açıklama yaparak 16 Mart günü itibariyle Rusya'nın Türkiye'den biber ve nar alımını durdurduğunu belirterek, söz konusu kararın Rusya Bitki Koruma ve Karantina Bölümü tarafından yapılan Türkiye'de üretilen biber ve narlarda zirai ilaç kalıntısı bulunduğu açıklaması üzerine bahane edilerek alındığını söyledi.

 

Rusya'nın çoğunlukla Kaliforniya, kapya ve dolmalık biber ithal ettiğine işaret eden Fahri Duran, Kaliforniya biberin kilosunun 7 TL, kapya biberin 4 TL ve dolmalık biberin ise 5 TL fiyattan satın aldığını vurgulayarak, önümüzdeki haftadan sonra fiyatlarda şok düşüşler beklediklerini söyledi.

 

Üreticilerden İbrahim Oğuz ise, sezon açıldığından beri biber fiyatlarından oldukça memnun olduklarını belirterek bu fiyatların üreticiyi kurtaracak fiyatlar olduğunu söyledi ve fiyatlarının düşmesi halinde üreticilerin çok sıkıntı çekeceğini belirtti.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor