Türkiye-AB Zirvesi'nde anlaşma sağlandı

Brüksel'de gerçekleştirilen Türkiye-AB Zirvesi'nde sığınmacılar ile ilgili geri kabul konusunda anlaşmaya varıldı. Toplantının ardından Ahmet Davutoğlu, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker basın mensuplarının sorularını cevapladılar.

Türkiye-AB Zirvesi'nde anlaşma sağlandı
Türkiye-AB Zirvesi'nde anlaşma sağlandı

Haber: İlker Ahmet Yıldız

 

Brüksel'de düzenlenen ve sığınmacıların geri kabulü konusunda anlaşmaya varılan Türkiye-AB Zirvesi sonrasında basın toplantısı düzenlendi.

 

AB Başkanı Donald Tusk'un ilk açıklaması ise; Türkiye ile Avrupa Birliği arasında üyelik başvurusu kapsamında bütçe politikasını kapsayan 33. faslın açılması konusunda anlaşmaya varıldığını belirtmek oldu. 21 Mart 2016 tarihinden itibaren Avrupa'da bulunan sığınmacıların Yunanistan üzerinden Türkiye'ye geri döneceklerini belirten Donald Tusk, bu anlaşmanın amacının; Türkiye üzerinden Avrupa'ya başlayan düzensiz göçün engellenmesi olduğunu söyledi. Zamanlama konusunda ise pazar gününden itibaren Türkiye'den Yunan adalarına geçen bütün düzensiz sığınmacıların Türkiye'ye geri gönderilmesi konusunda anlaşıldığını ifade eden Tusk, bunun aşamalı olarak birebir prensibine göre bir değişim olacağını vurguladı.

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu ise, Brüksel'de olmaktan büyük bir memnuniyet ve gurur duyduğunu ifade ederek, son 4 ay içerisinde 3. kez Türkiye-AB Zirvesi'nin düzenlendiğini belirtti. Türkiye ile Avrupa Birliği arasında bugün tarihi bir gün yaşandığını vurgulayan Başbakan Davutoğlu, sadece elde edilen sonuç açısından değil, kullanılan yöntem açısından da tarihi bir gün olduğunun altını çizdi. Türkiye ile Avrupa Birliği arasında kader birliği olduğunu ifade eden Davutoğlu, aynı zorluklarla karşı karşıya olunduğunu ve aynı geleceğin paylaşıldığını söyledi. Türkiye ile Avrupa Birliği arasında daha stratejik bir işbirliğine ihtiyaç bulunduğunu ifade eden Davutoğlu, bugün ulaşılan anlaşmanın insani bir boyutunun bulunduğunu sözlerine ekledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage