Alanya'da muz üreticileri örtü altı üretime yöneldi

Antalya'nın Alanya İlçesi'ndeki muz üreticileri, açık alan üretiminden örtü altında üretime geçmeye başladı.

Alanya'da muz üreticileri örtü altı üretime yöneldi
Alanya'da muz üreticileri örtü altı üretime yöneldi
moyo

Haber: Tolga Durmuş

 

Kayıtlı olarak Türkiye'de ilk kez 1920 yılında muz üretimine başlayan Alanya'da muz üretiminin önemli miktarda arttığı belirtilirken, daha çok açık alanda üretim yapan üreticilerin son aylarda örtü altı üretime doğru yöneldikleri belirtildi. 2010 yılı verilerine göre toplam 750 dekar alanda 5.250 ton muz üretimi gerçekleşirken, 2015 yılında bu rakam 3.500 dekar alanda olmak üzere 25.000 ton civarına kadar yükseldi. Alanya İlçesi'nde bugün itibariyle yaklaşık 10.500 dekar alanda açık ve örtü altı şeklinde olmak üzere 45 bin ton muz üretimi yapılıyor.

 

Alanya Muz Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Güney, örtü altı üretimdeki bazı avantajlara dikkat çekerek; ısıtma, havalandırma, gübreleme, sulama ve ilaçlamanın kontrollü olarak yapılabilmesi ve tarımsal girdilerde azalma sağlanmasının üreticilerin örtü altı üretime yönelmelerinde etkili olduğunu ifade etti. Son yıllarda muz üretiminde artış gerçekleştiğini ve fiyatın üreticinin yüzünü güldürdüğünü kaydeden Hüseyin Güney, olumsuz hava şartlarının bazı bölgelerde üretimi etkilemesi nedeniyle bu bölgelerde rekoltenin biraz düşük olduğunu belirterek, ancak örtü altında ise geçmiş yıllardan biraz daha iyi verim aldıklarını söyledi. Muz fiyatlarının istikrarına işaret eden Hüseyin Güney, hükumetin desteklemeleri ve uygulamalar sayesinde ithal muza getirilen vergilerden dolayı daha dengeli olduğunu vurguladı.

 

Bu aylar itibariyle açık ve örtü altı muz üretiminde onarım döneminde olduklarını ifade eden Hüseyin Güney, yeni sezon için fidan üretimi ve mevcut ağaçların bakımı yapılmak suretiyle hazırlıklara başlanıldığını aktardı. MUZBİR olarak muz üretiminin örtü altında yapılmasını önerdiklerini kaydeden Hüseyin Güney, devlet kredileri ile birlikte bu sene Alanya'da yaklaşık 1.000 dönümlük bir açık alanın örtü altı üretime geçtiğini aktardı. Üretimde gerçekleşen artışla beraber Türkiye'deki muz tüketiminin de arttığına dikkati çeken Güney, üretim miktarının yaklaşık olarak 600 bin ton olarak tahmin edildiğini söyledi. Hüseyin Güney son olarak, üretimin ne kadar artsa da tüketiminin de arttığı için arada oluşan makası kapatmakta zorlandıklarını sözlerine ekledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı