ABD'nin terör saldırıları ile ilgili Türkiye mesajı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısında, son dönemde yaşanan terör saldırıları ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

ABD'nin terör saldırıları ile ilgili Türkiye mesajı
ABD'nin terör saldırıları ile ilgili Türkiye mesajı

Haber: İlker Ahmet Yıldız

 

Başkent Washington'da düzenlenen günlük basın toplantısında açıklamalarda bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby,  Türkiye'nin Kürt nüfusunun yoğun olduğu bölgelerdeki operasyonlarını toplu cezalandırma olarak niteleyen Uluslararası Af Örgütü'nün bu görüşüne ilişkin olarak ABD'nin yaklaşımını soran bir gazeteciye yanıt verdi. John Kirby,  Af Örgütü’nün raporunu görmediğini ve bu yüzden bu konuda kendisinin söyleyecek bir şeyi olmadığını belirtti. Türkiye'nin gerçek bir terör tehdidi altında olduğunu ve sadece son birkaç gün için bile bunun tartışma götürmeyeceğini vurgulayan John Kirby, elbette Türkiye'nin her egemen ülke gibi bu tehdide karşı vatandaşlarını koruma yükümlülüğünün bulunduğunu ifade etti. Türkiye'nin bunu yaparken de uluslararası yükümlülüklerini unutmaması gerektiğini belirten Kirby, sivil ve masum insanların korunması gerektiğine inandıklarını ve bu düşüncelerini de Türk yetkililere ilettiklerini belirtti.

 

John Kirby,  bir soru üzerine ABD'nin Irak'a yeni bir askeri birlik göndermediğini ve Irak hükümetinin daveti üzerine ülkede bulunan bazı askerlerin konuşlandırıldığı bölgelerde değişiklikler yapılabileceğini, Irak'ın bilgisi ve rızası dışında hiçbir Amerikan askerinin Irak'ta bulunmadığını açıkladı.

 

Diğer bir soru üzerine ise Türkiye'nin teorik olarak değil hem sınır içi ve hem de sınır dışından gerçek tehdit ve saldırılarla karşı karşıya olduğunu ifade eden John Kirby, İstanbul'da gerçekleşen son saldırıdan sonra Türkiye'nin İŞİD'e karşı mücadeleye verdiği destekte hiçbir değişiklik gözlemlemediklerini vurguladı. John Kirby, 2,7 milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan, ABD ve koalisyon güçlerine üslerine izin veren ve başka katkılarda bulunan Türkiye'ye minnettar olduklarını aktardı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage