ABD ve Rusya'ya Cenevre görüşmeleri için çağrıda bulunuldu

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Cenevre'de sürdürülen Suriye görüşmeleri için ivme kazandırabilmek yönünde ABD ve Rusya'nın desteğine ihtiyaç bulunduğunu ifade etti.

ABD ve Rusya'ya Cenevre görüşmeleri için çağrıda bulunuldu
ABD ve Rusya'ya Cenevre görüşmeleri için çağrıda bulunuldu

Haber: İlker Ahmet Yıldız

 

Staffan de Mistura, ikinci haftasına giren Cenevre'deki Suriye görüşmeleri çerçevesinde Suriyeli muhaliflerden oluşan Müzakere Yüksek Komitesi'yle bir araya gelerek görüşmede bulundu. Görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Staffan de Mistura, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov arasında Moskova'da yarın gerçekleşecek olan görüşmenin müzakerelerin gidişatı açısından sonuç alınabilmesi yönünde mutlu olduklarını söyledi. Staffan de Mistura, ABD ve Rusya'nın desteğine ihtiyaçları bulunduğunu belirterek, müzakereleri sürdürmek ve siyasi geçişi daha ayrıntılı ele alabilmek için Moskova'daki görüşmenin verimli geçmesini umut ettiklerini belirtti.

 

Terör örgütlerinin geçtiğimiz Cumartesi günü İstanbul'u ve bugün de Brüksel'i hedef aldığına dikkati çeken Staffan de Mistura, bu olaylardan çıkarılması gereken mesajın; Suriye'deki yangının sona ermesi ve krize siyasi bir çözüm bulunması şeklinde konuştu.

 

Suriyeli muhalifler tarafından oluşturulan Müzakere Yüksek Komitesi Heyet Başkanı Esad el-Zoubi de rejimin kuşatması altında bulunan bölgelerin sayısının 12'den 25'e çıktığını belirtti. Suriye'deki rejimin sivilleri varil bombaları ile vurmaya devam ettiğini ve kuşatma altında bulunan bölgelerinin sayısının artış gösterdiğine işaret ederek, Barza'da yeni bir kuşatma olduğunu ve 5 gündür devam ettiğini aktardı. Ayrıca Halep, Humus ve Lazkiye'nin kırsalında da yeni kuşatmalar olduğunu aktaran Esad el-Zoubi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından alınan kararda kuşatma altında bulunan 12 bölgeden bahsedildiğini, ancak bugün kuşatma altında bulunan 25'ten fazla bölgenin var olduğunu ifade etti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage