BM Suriye Özel Temsilcisi ile AB Temsilcisi görüşme yaptı

Avrupa Birliği'nin Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Cenevre'de devam eden Suriye görüşmeleri çerçevesinde Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile görüştü.

BM Suriye Özel Temsilcisi ile AB Temsilcisi görüşme yaptı
BM Suriye Özel Temsilcisi ile AB Temsilcisi görüşme yaptı

Haber: İlker Ahmet Yıldız

 

Cenevre'de devam eden Suriye görüşmeleri kapsamında Avrupa Birliği'nin Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilci Federica Mogherini, Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriyeli muhalif gruplar ve rejim heyeti ile ayrı görüşmelerde bulundu.

 

Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Mogherini ve de Mistura,  basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Cenevre'ye De Mistura'nın daveti üzerine geldiğini belirten Mogherini, Suriye'de yaşanan krizin bütün bölgeye ve Avrupa'ya sıçradığını, bu nedenle barış sürecinin hızlandırılması gerektiğini vurguladı. Suriye rejimi ve muhaliflere barış sürecinde çatışmaların sona erdirilmesi ve insani yardımların ulaştırılması konusunda imzalanan antlaşmaya uyulmasını ifade eden Mogherini,  bir an önce siyasi sürece girilmesi çağrısında bulundu.

 

Mogherini, rejim heyeti ile yaptığı görüşmede siyasi geçiş sürecinin başlatılması gerektiği mesajını verdiğini söyleyerek, Suriye'de barışın tesis edilmesi için yaşanan krize siyasi çözüm bulunması ve terör örgütü IŞİD'le mücadele edilmesi gerektiğini ifade etti. Avrupa Birliği'nin Suriye'deki rejime karşı olan tutumunda herhangi bir değişiklik olmadığını belirten Mogherini, muhalif gruplara 5 yıldır verilen desteğin gelecekte de verileceğini ve bu konuyu bugün muhaliflerle de görüştüklerini aktardı. Politikalarında herhangi bir değişiklik olmadığını vurgulayan Mogherini, Suriye'deki krizin sona ermesi gerektiği ve bu mesajı yalnızca bir tarafa değil bütün taraflara verme sorumluluğunu taşıdığını söyledi.

 

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi de Mistura da terörün sona ermesi için öncelikli olarak siyasi çözüm bulunması gerektiğini ifade etti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage