İngiltere için kritik gün

İngiltere'nin AB'den ayrılma kararı sonrası başbakanlığı bırakan Cameron'un yerine gelecek kişi için seçimler bugün başlıyor.

İngiltere için kritik gün
İngiltere için kritik gün

Muhafazakar Parti lideri Başbakan Cameron'un giltere'nin AB'den ayrılma kararı sonrası başbakanlığı bırakmasıyla boşalan koltuk için beş aday bulunuyor. Adayların hepsi Birleşik Krallık’ta tekrar birliği sağlama ve AB’den çıkış için yürütülecek müzakerelerde ülke çıkarlarına en uygun anlaşmaya varma vaadinde bulunuyor. İlk tur oylaması bugün yapılacak.


 
- Theresa May, Başbakanlık için en favori aday. Altı yıldır İçişleri Bakanı. Sert mizacı dolayısıyla 'Demir Leydi' Thatcher'a benzetiliyor. Kampanya süresince arka planda duran May, AB'den çıkış müzakerelerini başlatacak Lizbon Antlaşması'nın 50. maddesinin bu yılsonundan önce yürürlüğe sokmayacak.

- Michael Gove, Muhafazakar Parti'deki Brexit yanlılarından. Kampanya arkadaşı Boris Johnson'ı saf dışı bıraktı. İslamiyet'i nazizm ve komünizme benzettiği için zamanında tepki çekmişti. O da May gibi 50. maddeyi yürürlüğe sokmak için acele etmeyeceğini söyledi.

- Stephen Crabb, Muhafazakar Parti'nin "parlayan yıldızlarından biri" olarak görülüyor. Ülkesinin AB'de kalmasından yana kampanya yürüten Crabb, AB ile yürütülecek müzakerelerde göçü kontrol etmek, AB ile yakın ekonomik ilişkileri korumak ve AB hukukunun İngiltere'deki egemenliğine son vermek şartlarına dikkat çekiyor.

- Liam Fox, 2005'de de adaydı ama liderliği Cameron'a kaptırmıştı. Eski Savunma Bakanı. 2011'de yakın arkadaşını, yaptığı resmi ziyaretlerde yanında götürdüğü ortaya çıkınca istifa etmişti. AB karşıtı görüşleriyle biliniyor.

- Andrea Leadsom, Theresa May dışındaki bir diğer kadın aday. "Brexit" kararını, "Muhteşem bir ülke için büyük fırsat" sözleriyle değerlendirmişti.

Brexit yanlısı Nigel Farage istifa etti

İngiltere'nin AB ve göçmen karşıtı sağcı partisi UKIP'ın Brexit yanlısı genel başkanı Nigel Farage düzenlediği basın toplantısı ile siyaseti bıraktığını açıkladı. Farage, Siyasetteki amacım Britanya'yı AB'den dışarı çıkarmaktı. Halk bu yönde karar verdi. Üzerime düşeni yaptığımı ve daha fazlasına ulaşamayacağımı düşünüyorum" dedi. Farage, geçen hafta, AB Komisyon Başkanı ile AP'de yaşadıkları "nereden buradasın?" gerginliği ile gündeme gelmişti.

Kaynak:A HABER

.

ingiltere berxit AB başbakanlık birleşik krallık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fransa’da son 24 saatte 23 bin 996 yeni vaka
Fransa’da son 24 saatte 23 bin 996 yeni vaka
ABD’de Johnson & Johnson’ın Covid-19 aşısına onay
ABD’de Johnson & Johnson’ın Covid-19 aşısına onay