Mehmet Görmez Medine'deki terör saldırısını kınadı

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez dün gece Suudi Arabistan ve Medine'de meydana gelen terör saldırılarını kınadı.

Mehmet Görmez Medine'deki terör saldırısını kınadı
Mehmet Görmez Medine'deki terör saldırısını kınadı
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Medine ve Suudi Arabistan'da meydana gelen terör saldırılarını eleştirdi. Görmez  Ankara'daki Ahmet Hamdi Akseki Camii'nde Ramazan Bayramı hutbesi okudu. Ramazan Bayramı'nın insanı kendisine yabancılaştıran maddeye karşı direnmenin ve fıtrata dönmenin bayramı olduğunu belirten Görmez, "Bu bayram yeryüzünü ifsad edenlerin değil ıslah edenlerin, selaha ve felaha erenlerin bayramıdır. Bu bayram cana kıyanların bayramı değildir. Bu bayram, kan akıtanların, korku salanların bayramı değildir. Bu bayram hayat verenlerin bayramıdır. Bu bayram insanlığa huzur verenlerin bayramıdır" ifadelerini kullandı.
 
"Kalbimiz acıyor yüreklerimiz kanıyor"

İslam dünyasının içinde bulunduğu duruma değinen Görmez, bayram hutbesinde şunları söyledi: "Biliyorum sevinçlerimiz gölgeli, kalbimiz acıyor, yüreklerimiz kanıyor. Sevinmeye dahi utanıyoruz. Bizler bayram yaparken İslam beldelerinde bombalar patlıyor. İnsanlar ölüyor. Yüreklere korlar düşüyor. Daha dün Bağdat'ta onlarca insan katledildi. Daha dün gece sevgili Peygamber'imizin börtü böceğe dahi dokunmayı yasakladığı Medine'sinde bombalar patladı. Biz bayram yapıyoruz, Ramazan ayında nice çocuklarımız yetim kaldı. Nice evlatlarımızı ebediyete uğurladık, şehit verdik. Biliyorum 'İyiyim' demekten bile çekiniyorsunuz. Yüreğiniz buruk, gönlünüz kırık, kalbiniz mahzun. Zira biz bayram yaparken İslam diyarlarında ölüm korkusuyla evlerini terk etmiş insanlar, kadınlar, çocuklar, yaşlılar mülteciler ve kimsesizler var. Zira biz bayram yaparken Afrika açlık ve susuzluğun pençesinde, baskı ve zulüm altında inim inim inlemeye devam ediyor"

"Bayramlar sadece sevinçlerin paylaşıldığı günler değildir"
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Ramazan Bayramı hutbesini şöyle sürdürdü: "Bayramlar sadece sevinçlerin paylaşıldığı günler değildir. Sevinçlerimizi paylaştığımız gibi hüzünlerimizi ve acılarımızı da paylaşacağız. Ancak bugün bize düşen yangın yerine dönen evlerimizi bayram neşesiyle canlandırmak, viran olan hanelerimizi bayram sevinciyle mağrur eylemektir. Bugün bize düşen bayramı göremeyen kardeşlerimiz adına da bayramı hakkıyla eda etmektir. Bugün bize düşen huzurlu bir bayram sabahına gözlerini açamayan yavrular, masum çocuklar adına da bayramı sürur içerisinde geçirmektir. Bugün İslam alemi olarak bize düşen yüreklerimiz mahzun olsa da bayramımızın hakkını vermek ve onu mahzun göndermemektir"
KAYNAK:DHA
MEHMET GÖRMEZ DİYANET İŞLERİ BAYRAM
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage