Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, 'Kriz bizi etkilemedi'

Adalet ve Medeniyet Derneği tarafından düzenlenen bir söyleşide konuştu. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, 'Dünya genelinde yaşanan kriz ve Rusya'daki ekonomik kriz sebebiyle 2014 yılından beri Rusya'yla ihracat ve ithalatta büyük düşüşler yaşanmaktadır, ancak biz hükümet olarak devreye soktuğumuz teşvikler ve mali disiplin sayesinde bu krizleri vatandaşlarımıza yansıtmadık.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, 'Kriz bizi etkilemedi'
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, 'Kriz bizi etkilemedi'
moyo

Haber:Murat Çelik

 

Adalet ve Medeniyet Derneği tarafından düzenlenen bir söyleşide konuştu. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, 'Dünya genelinde yaşanan kriz ve Rusya'daki ekonomik kriz sebebiyle 2014 yılından beri Rusya'yla ihracat ve ithalatta büyük düşüşler yaşanmaktadır, ancak biz hükümet olarak devreye soktuğumuz teşvikler ve mali disiplin sayesinde bu krizleri vatandaşlarımıza yansıtmadık. Rusya'nın son dönemde Türkiye'ye karşı uyguladığı olumsuz tutum nedeniyle ihracatta önemli düşüşler yaşandı, fakat biz uluslararası yeni pazarlar keşfediyoruz ve ürünlerimizi yeni pazarlara satıyoruz. Domatesi ve narenciyeyi Bulgaristan'a satıyoruz. Rusya alternatif olarak farklı pazarlar keşfettik. Böyle olunca hem yeni pazarlar bulmuş oluyoruz, hem de krizden fazla etkilenmiyoruz. Bu yaşanan olaylar nedeniyle Ruslar domatesi bizden almadı, başkasından aldı, ancak pahalıya aldılar.' dedi.

 

Rusya ile yaşanan kriz hakkında bir değerlendirme yapan Bakan Tüfekçi, uçak krizinden sonra Ticaret hacminin çok düştüğü iddialarına yalanlayarak şöyle dedi:

 

'Dünya çapında yaşanan kriz ve Rusya'da meydana gelen ekonomik kriz sebebiyle iki yıldan beri Rusya'yla ticaretimiz oldukça düşmüştür, ancak biz gerekli tedbirleri alarak vatandaşımıza dünya genelinde yaşanan krizi yansıtmadık. Bilhassa tarım ihracatında çiftçilerimize yeni pazarlar bularak, onların ürünlerinin satılmasına destek olduk. Rusya uçak krizinden sonra bizimle ticari ilişkilerini durma noktasına getirdi. Onlar domates yedi ancak çok pahalıya yediler. Biz ise domateslerimizi yeni pazarlara sattık, hiçbir kaybımız olmadı.' dedi.

 

Adalet ve Medeniyet Derneği'nin genel merkezinde gerçekleştirilen söyleşide konuşan bakan Tüfekçi'nin yanı sıra yüksek yargı mensupları ve milletvekilleri de bu söyleşiye katıldı. Bakan Tüfekçi, Ankara Hukuk Fakültesi'nde öğrencilik yıllarını hatırlatarak, 'Ben ve benim kuşağım 1980 yılında yapılan darbenin baskıcı sürecinden geçtik. O zamanlar kız çocukları başörtüleriyle üniversiteleri giremiyordu, biz erkekler de devlet kademesinde nasıl görev alabileceğimizi tartışıyorduk. Bir hakim olmak hiç aklımın ucundan geçmedi. Bu sebeple yıllarca hep avukatlık yaptım. Ancak bugün ne kamuda ne üniversitelerde başörtüsü tartışma konusu olmaktan çıkmıştır.' dedi.

 

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNE MİLLET KARAR VERSİN

 

Bakan Tüfenkçi yaptığı konuşmada sık sık koltukların fani olduğunu vurgulayarak, 'Bu günler gelip geçicidir. Rabbim bizleri makamlarla imtihan ediyor. Allah bizi cevabını ve hesabını veremeyeceğimiz ve altından kalkamayacağımız şeylerle imtihan etmesin. Koltuklara ve makam arabalarına fazla alışmamak lazım. Sonuçta dünya fani.' dedi.

 

Bakan Tüfekçi, 1 Kasım 2015 seçimleri sonrasında oluşan siyasi ortamın geçen süre içerisinde, hükümetin verdiği seçim vaatlerini tamamına yakınını gerçekleştirdiği halde dışarıdan ve içeriden destek gören terör saldırılarının bu sürece engel olmak için çalıştığını kaydetti. Bakan Tüfekçi yaptığı açıklamada terör sebebiyle mevcut gündemi yapısal reformlara dönüştüremediklerini ifade etti.

 

Bakan Bülent Tüfenkçi, başkanlık sistemi ve anayasa değişikliği için halkın karar vermesi gerektiğini belirterek, 'Bırakın başkanlık sistemini de anayasa değişikliğine de millet karar versin.' şeklinde konuştu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor