İngiltere tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonunda iki Türk yakalandı

İngiltere'de geçtiğimiz yıl Tanzanya'da bandıralı ‘Hamal’ isimli römorkör geminin kaptanı Mümin Şahin ve ikinci kaptanı Emin Özmen İngiltere tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonunda yakalandı. Mahkemede uyuşturucu kaçakçılığıyla yargılanan iki Türk’ün cezasını 12 Ağustos’taki duruşmada açıklanacak.

İngiltere tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonunda iki Türk yakalandı
İngiltere tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonunda iki Türk yakalandı
moyo

İngiltere'de geçtiğimiz yıl Tanzanya'da  bandıralı ‘Hamal’ isimli römorkör geminin kaptanı Mümin Şahin ve ikinci kaptanı Emin Özmen İngiltere tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonunda yakalandı. Mahkemede  uyuşturucu kaçakçılığıyla yargılanan iki Türk’ün cezasını 12 Ağustos’taki duruşmada açıklanacak.

Sıra dışı rota
VATAN Gazetesi'nden İlker Akgüngör'ün haberine göre, İstanbul Tuzla’dan yola çıktığı saptanan 32 metre uzunluğundaki Hamal, Yunanistan ve İspanya’da Kanarya Adaları’nın gözde şehri Tenerife’ye uğradıktan sonra Atlas Okyanusu’nu geçerek Güney Amerika’da Guyana’ya demirledi. Burada kokain yüklenen gemi Kuzey Denizi’ne yöneldi. Uzmanlar gemideki kokainin büyük miktarının Hamburg Limanı’na indirileceğini tahmin ediyor. Geminin sıra dışı bir rota takip etmesi ve yolculuk sürerken ‘Otomatik Tanınma Sistemi’ (AIS) cihazını kapatması dikkat çekince Fransa ve Birleşik Krallık yetkilileri gemiyi izlemeye aldı.

Fransız müşteriler ispiyonladı
Fransız polisinin başlattığı soruşturmada geminin Fransa’daki müşterileri tespit edildi. Müşterilerden elde edilen bilgide ise gemide yüksek miktarda kokain olduğu öğrenildi. Uluslararası sularda başlatılan operasyonda geminin uyuşturucu taşımak için modifiye edildiği saptandı. 23 Nisan’da gemiye yapılan baskında ön taraftaki gizli bölmede 129 balya içinde 3.2 ton, yüzde 54 ile yüzde 78 saflık oranında A sınıfı kokain ele geçirildi. Geminin hepsi Türk olan 9 mürettebatı tutuklandı.

Yargıç kulaklarına inanamadı
Aberdeen Sheriff Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada Mustafa Ceviz (54), Muhammet Seçkin (26), ve Abdulkadir Cırık (31) serbest bırakıldı. Sheriff Mahkemesi’nde 12 hafta süren yargılama sonucunda susma hakkını kullanan 6 zanlı Glasgow Yüksek Mahkemesi’ne sevk edildi. Yargılamayı yürüten Lord Kinclaven kendisi ve jürinin uyuşturucu görmek istemesi üzerine 3.2 ton kokain özel bir birlik tarafından Glasgow’a mahkemenin bahçesine getirildi. Yapılan incelemede yüzde 15 oranında saflaştırıldığında piyasa değerinin 512 milyon Pound (Yaklaşık 2 milyar TL) olduğunun açıklanması üzerine Yargıç Lord Kinclaven kulaklarına inanamadı.

“İşe otobüs durağındaki ilanla girdim”
Mahkemede ifade veren mürettebattan Mustafa Güven, 3 çocuk babası olduğunu ve işi Türkiye’de bir otobüs durağında gördüğü ilanla bulduğunu söyledi. Daha önce hiçbir denizcilik tecrübesi olmadığını belirten Güven, denizde çalışmanın heyecan verici olduğunu düşündüğünü anlattı. Güven, kaptanlarla yaptığı görüşmede kendisine 6 ay yolculuk yapacaklarını ama nereye gidileceğinin kendisine söylenmeyeceğini ifade etti. Güven, geminin Yunanistan, Tenerife ve Guyana uğradığını belirtti.

“Taşıması 3 gün sürdü”
Duruşmada İbrahim Dağ (47), Ümit Çolakel (38), Kayacan Dalgakıran (63) ve Mustafa Güven (47) delil yetersizliğinden beraat etti. Kraliyet Sınır Gücü Bölgesel Sorumlusu Tony McMullin, “Kokaini bulabilmek ve çıkartmak için özel bir birim görev yaptı. Kokainin gemiden güvenli alana taşıması 3 gün sürdü” dedi. Bunun Avrupa denizlerinde yakalanan en büyük kokain miktarı olduğunu söyleyen NCA Kıdemli Dedektifi John McGowan ise, “Araştırmalarımıza göre kokainin büyük miktarı Avrupa’da yine önemli bir kısmı ise İngiltere topraklarında satılacaktı. Bu da artan suç ateşine benzin dökecekti” diye konuştu.

Kaynak:VATAN/İLKER AKGÜNGÖR

hamal ingiltere uyuşturucu türk gemi kaptan
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı