İngiltere'de Theresa May dönemi resmen başladı

İngiltere'de başbakan resmen değişti. 6 yıldır bu görevi yürüten David Cameron'un istifasını kabul eden İngiltere Kraliçesi, başbakanlık görevini, İçişleri Bakanı Theresa May'e verdi.

İngiltere'de Theresa May dönemi resmen başladı
İngiltere'de Theresa May dönemi resmen başladı
moyo

Kraliçe 2. Elizabeth, Buckingham Sarayı'na gelen Theresa May'e (59) resmen hükümeti kurma görevini verdi. Önceki Başbakan David Cameron, May'den önce Buckingham Sarayı'na gelerek Kraliçe 2. Elizabeth'e istifasını sunmuştu. Kraliçeyle yaklaşık 30 dakika görüşen Theresa May'in yanında eşi Philip May de vardı.

May, Kraliçe'den resmen görevi devraldıktan sonra Başbakanlık ve çalışma ofisi önünde basına açıklamada bulundu. İngiltere'nin çiçeği burnundaki Başbakanı ülkesinin refahı için elinden gelen bütün gayreti göstereceğini ifade etti. 

Avam Kamarası'nda son olarak milletvekillerinin sorularını yanıtlayan David Cameron ise, ayakta alkışlandı. 

Başbakanlık konutundan çıkışında kısa bir konuşma yapan Cameron, halefi Theresa May'e başarılar diledi. "Ülkem için var gücümle çalıştım" diyen Cameron'un istifası İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth tarafından kabul edildi.

MAY, İNGİLTERE'NİN YENİ DEMİR LEYDİSİ OLARAK GÖSTERİLİYOR

2010 yılından bu yana İçişleri Bakanlığı yapan May, bir papazın kızı ve Oxford Üniversitesi'nden mezun.

Sert mizacı ve disiplini dolayısıyla ülkenin ilk kadın Başbakanı Margaret Thatcher'a benzetilen ve "İngiltere'nin yeni Demir Leydi"si olarak görülen Theresa May, ülkesinde yapılan AB referandumu sürecinde çok fazla dile getirmese de birlikte kalınmasından yana tavır takınmıştı. 

May, referandumun ardından yaptığı açıklamada, Brüksel ile AB'den çıkış müzakerelerini başlatacak Lizbon Antlaşması'nın 50'nci maddesinin yıl sonundan önce yürürlüğe sokulmaması gerektiğini söylemişti.

Referandum sonucunun ardından ülkeyi ve partiyi birleştirmenin önemini vurgulayan Theresa May, "Referandum, AB'den ayrılık kararının yanı sıra ciddi değişiklik kararı anlamına da geliyor. Brexit, 'Brexit' demektir. AB'de kalma yönünde ya da ikinci bir referandum için herhangi bir girişim olmayacaktır. Birliğe arka kapısından tekrar üye olma girişimimiz olmayacak. Ülke, AB'den ayrılma kararı vermiştir. Bunun olmasını sağlayacağım." demişti.

Kaynak: NTV Haber, AA

ingiltere theresa may david cameron demir leydi
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı