'Paris ne kadar güvenliyse Ankara da o kadar güvenli'

ABD Büyükelçiliği'nin Ankara'da düzenlediği 240. bağımsızlık yıldönümüne katılan AB Bakanı Ömer Çelik, çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çelik, Fransa'nın Ankara'daki büyükelçilik binasını güvenlik nedeniyle kapatmasıyla ilgili olarak, "Şunu bilmek lazım ki Paris ne kadar güvenliyse, Ankara'da o kadar güvenlidir" dedi.

'Paris ne kadar güvenliyse Ankara da o kadar güvenli'
'Paris ne kadar güvenliyse Ankara da o kadar güvenli' Kubilay Kos

ABD Büyükelçiliği'nin Ankara'da düzenlediği 240. bağımsızlık yıldönümüne katılan AB Bakanı Ömer Çelik, çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çelik, Fransa'nın Ankara Büyükelçiliği'nin güvenlik gerekçesiyle 14 Temmuz kutlamalarının iptal edilmesiyle ilgili, "Büyükelçiliklerin kendi ülkelerinden gelen istihbaratla kendi takdirleridir. Ama bu konuda deneyimliyiz. Onların yarın meşhur 14 Temmuz Bayramı. Öyle anlaşılıyor ki böyle entegre bir durum var. Bir istihbarat mı aldılar, genel durumun bir parçası mı onu bilemiyorum. Ama şunu bilmek lazım ki Paris ne kadar güvenliyse, Londra ne kadar güvenliyse, Berlin ne kadar güvenliyse Ankara'da o kadar güvenli. Evet bu yeni bir durum. Küresel terörün bütün coğrafyaya tehdit edebilmesi, çeşitli yerlerde de bu oluyor. Buna karşı yapılacak en iyi şey, yaptığımız işi yapmaya devam etmek. Normal hayatımızı sürdürmek" dedi.

'BÜYÜKELÇİLİK FAALİYETİNE DEVAM ETSİN İSTERDİK'

Çelik, "Ankara, Türkiye bu terör tehdidine rağmen güvenli ülkelerdir. Dolayısıyla biz isterdik ki büyükelçilik normal faaliyetlerine devam etsin, ama netice itibariyle kendi takdirleridir" ifadelerini kullandı.

Terörün meşruiyet alanı yaratmasına dönük faaliyetlerinin ortadan kaldırması gerektiğine vurgu yapan Bakan Çelik, "Bugün terör tehdidi sebebiyle Paris'te bir olağanüstü bir durum ortaya çıkıyor. Jandarma, polis göreve çağırılıyor. Ama aynı gün Avrupa Parlamentosu’nda PKK-PYD terör örgütünün propagandasının yapıldığı bir sergi açılıyor. Dolayısıyla Avrupa terör meselesini sadece DAİŞ meselesi olarak anlamamalıdır. DAİŞ, PKK, PYD bunların hepsi birdir. Geçmişte Eski Afganistan'da terör örgütleri arasında çeşitli devletlerin ayrım yapmasını, bu ayrım çerçevesinde herkesin belli örgütleri tutup diğerleriyle mücadele etmesi durumunun dünyaya ne büyük felakete götürdüğünü gördük. Ben uzun zamandır bu uyarıda bulunuyorum. Eğer aynı mantık Suriye'de, Irak'ta sürdürülürse Eski Afganistan'dan yüz kat büyük bir tehlike gelir Suriye'ye yerleşir. Bu da hem Akdeniz hem de Avrupa açısından bu kadar yakına bu kadar büyük bir tehlikenin gelmesi manasına gelir" diye konuştu.

Kaynak: Sputnik

ömer çelik açıklama ankara paris
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage