Emeklilere promosyon konusunda mutlu sona yaklaşıldı

Uzun süredir ülke gündemini meşgul eden ve emeklilerin takibinde olan emeklilere promosyon konusunda sona doğru yaklaşıldı.

Emeklilere promosyon konusunda mutlu sona yaklaşıldı
Emeklilere promosyon konusunda mutlu sona yaklaşıldı
moyo

Uzun süredir ülke gündemini meşgul eden ve emeklilerin takibinde olan emeklilere promosyon konusunda sona doğru yaklaşıldı. Çalışanların, maaşlarını aldıkları bankalardan yıllık promosyon almalarının ardından bu durumun emekliler için de olabileceğini düşünen yetkililerin bankalarla yaptıkları görüşmeler devam ediyor. Bu konuda görüşlerine başvurulan bir yetkili, 11 milyon emekliye kişi başı 900 TL promosyon konusunda anlaşmaya çok yaklaşıldığını ve anlaşma gereği ödenecek miktarın peşin olarak verileceğini ifade etti. Bu ödemenin tek şartının emeklilerin 3 yıl boyunca aynı bankadan maaşlarını almalarını gerektiği bildirildi.

 

Promosyon konusunda heyecanlı bekleyişleri süren emeklilerde mutlu sona yaklaşılmış gibi görünüyor. Sosyal Güvenlik Kurumu ve bankalar arasında yapılan görüşmelerde nihai aşamaya yaklaşıldı. İki taraf arasında yapılan pazarlıklarda, 900 TL promosyon üzerinde anlaşıldığı ve durumun kesinleşmeye yakın olduğu ifade edildi. Bankalar tarafından yapılan teklifler 3 yıllık süreler dahilinde 900 TL’ye çıkartıldı. Kamu tarafı bu tutarın daha da yukarı çekilmesi için ısrarlarına devam ediyor. Bankalar ile bakanlık yetkililerinin ilerleyen günlerde tekrar masaya oturulacağı söylendi. Yapılacak yeni görüşmelerde bankalardan mevcut rakam üzerinde biraz daha artırım talep edilecek.  Kurum ve bankalar arasında kesin anlaşmaya varılması durumunda da iki taraf arasında protokol imzalanacak. Bu protokolün ardında emeklilere promosyon ödemelerinin başlayacağı açıklandı.

 

PROMOSYONA KARŞILIK 3 YIL BOYUNCA AYNI BANKADAN MAAŞ ALINACAK

 

Yapılacak anlaşma gereği emeklilere yapılacak promosyon ödemelerinin 2 ya da 3 yıllık dönemler halinde ödenmesi planlanıyor. Bugün itibariyle 3 yıllık dönemler halinde ödeme yapılması daha ağırlık kazanmış durumda. Eğer bu şekilde bir anlaşmada karar kılınırsa, emekliler 3 yılda bir maaşını aldığı bankadan peşin olarak promosyon alacak. Bu promosyonu almanın şartı olarak da ilgili emeklinin maaşını 3 yıl boyunca aynı bankadan alması gerekecek. Yani 3 yıl boyunca emekli aynı bankada kalacak. 3 yıllık süreç bittikten sonra emekli isterse aynı banka ile çalışmaya devam edecek. Aynı banka ile çalışması zorunlu olmayıp emekli dilerse 3 yılın sonunda başka bir bankaya geçebilecek. Başka bir banka ile promosyon anlaşması yapabilecek ve o bankadan 3 yıl boyunca maaşını alacak.

 

Bankalar daha önce emeklilere ödenecek promosyon karşılığında kredili mevduat hesabı açmayı teklif ettiler. Ancak bu teklif bakanlık yetkileri tarafından pek rağbet görmedi. Kredili mevduat hesabı açmak suretiyle faiz kazancı elde edebileceklerini hesap eden bankaların bu hesabı şimdilik tutmadı. Yüksek faizlerin olduğu kredi piyasasında tüketici kredilerinde aylık %1,10 ile %1,30 arasında faizler söz konusu iken kredili mevduat hesaplarında bu faizin aylık %2,02 seviyelerinde olduğu bilgisi verildi.

 

2015 yılında kamuya tahakkuk edilen reçetelerin fatura tutarının18 milyar 103 milyon 947 bin TL olduğu bildirildi. Bu rakam 2014 yılına göre %10,70 artışı ifade ediyor. Bu durum da gösteriyor ki, 2015 yılında günlük ortalama reçete işlemi 49 milyon 600 TL seviyelerinde gerçekleşti. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan bilgilere göre; devlet memuru ve yeşil kartlılar için düzenlenen ve kamuya tahakkuk eden reçete sayısı geçtiğimiz yıl 339 milyon224 bin seviyelerine yükseldi. Söz konusu reçetelerin katılım payı, eczane ve kamu iskontosundan ari olmuş fatura miktarı 18 milyar 103 milyon 947 bin TL seviyesine çıktı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor