AB Bakanı Ömer Çelik: 'Türkiye'nin laik rejimi hedef alınmıştır'

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, NTV canlı yayınında önemli açıklamalarda bulundu. Çelik, Fethullah Gülen'in sapık bir dini anlayışı hakim kılmak için Türkiye'nin laik rejimini ortadan kaldırmaya çalıştığını ifade etti.

AB Bakanı Ömer Çelik: 'Türkiye'nin laik rejimi hedef alınmıştır'
AB Bakanı Ömer Çelik: 'Türkiye'nin laik rejimi hedef alınmıştır' Kubilay Kos

NTV canlı yayınında 15 Temmuz'daki darbe girişimi ve sonrasındaki gelişmeleri değerlendiren Çelik, Fethullah Gülen'in Türkiye'deki demokrasiyi ve hukuk devletini yok etmek isteyen bir terör eylemi ve darbeye imza attığına işaret ederek, "Sapık bir dini anlayışı hakim kılmak için Türkiye'nin laik rejimini ortadan kaldırmaya çalışmıştır, bunu askeri diktatörlük yoluyla gerçekleştirmek çabasıyla da Türkiye'nin demokratik rejimini hedef almıştır. Türkiye'deki anayasal rejim yerine kendi sapık görüşlerini ikame etmeye çalışmak suretiyle de hukuk devletini hedef almıştır. Böyle bir şahsın yarattığı bu tehdidin bizim açımızdan demokrasimizi, laik rejimimizi ve hukuk devletimizi ortadan kaldırmaya dönük açık bir tehdit olduğu ortadır" dedi.

'Türk ordusu içindeki bu isyana karşı çok sert tepki gösterilmeli'

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı General Joseph Votel'in, "FETÖ'nün darbe girişiminin ardından ABD'nin beraber çalıştığı bazı komutanların tutuklandığı" açıklaması ile ilgili soru üzerine Çelik, açıklamanın, stratejik, askeri ve bölge gerçekleri açısından uygun olmadığını belirtti.

Votel'in değerlendirmesi gereken noktanın, ülkesinin müttefiki bir ülkedeki darbe girişimini kınaması olduğunu dile getiren Çelik, "Her iki ordu da NATO ordusudur. NATO ordusu içindeki Türk ordusunda bir isyan olmuştur. Bu isyan karşısında bir NATO ordusundaki yüksek bir komutanın komşu ordudaki isyana karşı çok sert tepki göstermesi gerekir" dedi.

'Gülen, Bin Ladin'den daha tehlikeli'

Fethullah Gülen'in Türkiye'ye iadesi başvurusunu da değerlendiren Çelik, Gülen'in, öldürülen El Kaide lideri Usame Bin Ladin'den daha tehlikeli olduğunu belirtti.
Gülen'in, Bin Ladin gibi muamele görerek derhal Türkiye'ye iade edilmesi gerektiğini bildiren Çelik, ABD'nin, Türkiye'nin çok önemli bir müttefiki olduğunu, bundan sonra da bölgesel ve küresel sorunlara karşı birlikte mücadelede önemli bir müttefik ve dost ülke olmaya devam edeceğini söyledi.

"Darbe girişiminin arkasında ABD'nin olduğu" iddialarının anımsatılması üzerine de Çelik, bu konuda belli ülkelerin adını anmak için resmi belgelerin olması gerektiğini belirtti.

ömer çelik açıklama fethullah gülen bin ladin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage