AB’ye vizesiz seyahat 2016 Haziran ayında başlayacak

Brüksel'de yapılan ve dün gece geç saatlere kadar devam eden Türkiye AB zirvesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Başbakan Ahmet Davutoğlu açıklamalarda bulundu.

AB’ye vizesiz seyahat 2016 Haziran ayında başlayacak
AB’ye vizesiz seyahat 2016 Haziran ayında başlayacak
moyo

Haber: Tolga Durmuş

 

Dün gece gerçekleşen ve geç saatlere kadar süren görüşme sonrası Başbakan Ahmet Davutoğlu ile AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker ortak bir basın toplantısı düzenlediler. Basın toplantısında söz alan Başbakan Ahmet Davutoğlu, gerçekleşen zirvede sığınmacı mülteciler hakkında çözümler ve Türkiye ile AB arasında işbirliğinin güçlendirilmesine ilişkin birtakım öneriler sunduklarını ifade ederek, daha önceki görüşmelerde alınmış olan kararları uygulayacaklarını söyledi. Suriyeli sığınmacıları en çok kabul eden ülkenin Türkiye olduğunu belirten Başbakan Davutoğlu, insan kaçakçılarını caydırmak için her türlü önlemin alınacağını vurguladı. AB'den Türkiye'ye yapılacak olan 3 Milyar Euro'nun tamamıyla mülteciler için harcanacağına dikkati çeken Davutoğlu, görüşmeler sonrasında bütün devlet başkanlarının 2016 Haziran ayı içinde serbest dolaşım hakkının olacağını taahhüt ettiklerini ifade etti. Türkiye'nin gerekli yasal düzenlemeleri tamamlaması konusunda üzerine düşeni yapacağını belirten Davutoğlu, en geç 2016 Haziran ayı sonunda Türk vatandaşlarının Schengen bölgesine vizesiz seyahat edebileceği müjdesini verdi.

 

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, prensip olarak anlaşmaya varıldığını belirterek, Türkiye'nin uluslararası korumaya muhtaç olmayan bütün göçmenleri hızlı bir şekilde geri alacağını söyledi. Türkiye'nin Yunan adalarında bulunan Suriyeli sığınmacıları kabul edeceğini belirten Juncker, her kabul edilen bir Suriyeli için Türkiye'den bir Suriyeli'nin AB ülkelerine yerleştireceğini söyledi. Bunun yararlı bir uygulama olacağını ifade eden Juncker, bir yandan insan kaçakçılığı şebekelerini çökertirken diğer yandan AB'ye yasal yollardan gelinmesinin mümkün olacağını belirtti. Prensipte anlaştıklarını belirten Juncker, AB Konseyi'nin 10 gün içerisinde ayrıntılara son şeklini vereceğini aktardı.

 

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ise, Türkiye'nin sunmuş olduğu yeni teklifi memnuniyetle karşıladıklarını ifade ederek, teklif ile ilgili olarak çalışmaların devam edeceğini ve 10 gün sonra yapılacak olan AB Liderler Zirvesi’nde konunun tekrar ele alınacağını söyledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı