Turizmden iyi haberler gelmiyor

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği'nce (ETİK) yayımlanan Mart ayı yönetim raporu, İzmir turizmindeki daralmayı gözler önüne serdi. Rapora göre İzmir turizmi yılın ilk çeyreğinde yüzde 8.5 gerilerken havalimanı trafiği büyüdü, kruvaziyer trafiği ise durdu.

Turizmden iyi haberler gelmiyor
Turizmden iyi haberler gelmiyor
moyo

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği'nce (ETİK) yayımlanan Mart ayı yönetim raporu, İzmir turizmindeki daralmayı gözler önüne serdi. Rapora göre İzmir turizmi yılın ilk çeyreğinde yüzde 8.5 gerilerken havalimanı trafiği büyüdü, kruvaziyer trafiği ise durdu. ETİK'in özel yönetim raporlarının 24. sayısı "Exclusive Mart 2016" başlığıyla yayımlandı. İzmir turizminin Ocak-Mart dönemi analizine ilişkin rapora göre, İzmir'e yılın üç aylık döneminde gelen yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 8,5 azalarak 79 bin 267 kişiden 72 bin 540 kişiye geriledi. ETİK Exclusive AR-GE verilerine göre, üç aylık dönemde İzmir'de havalimanı girişleri yüzde 3,9 artarak 68 bin 32 kişiye ulaştı. Öte yandan kruvaziyer trafiğinin durduğu kentte, denizyolu ile yapılan ziyaretçi girişleri yüzde 67,3 daralarak 4 bin 508 kişiye indi. İzmir turizminin gelişme eğilimleri analizi verilerine göre, üç aylık dönemde İzmir, Alman pazarında yüzde 12,1 gelişme gösterdi. Bu yıl en fazla turist çekilen ikinci ülke konumuna yükselen İran'da yüzde 35'lik büyüme dikkat çekti. Öte yandan Hollanda pazarı da yüzde 29'luk gelişme ile öne çıktı. Yükseliş gösteren diğer pazarlar arasında Yunanistan, KKTC, Ukrayna, Lübnan ve Bulgaristan göze çarptı.


ETİK Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, raporda ortaya konulan verilerin İzmir'de turizm sektörünün nasıl bir daralma içinde olduğunu gösterdiğini söyledi. İşlyer, "İzmir turizmindeki bu daralma ve düşüş nedeniyle sektör darboğazda. İzmir'in dünya ve Türkiye turizm pastasından aldığı payın her geçen sene azaldığı görülüyor. Daha önce de söylediğimiz, her fırsatta vurguladığımız gibi, sahip olduğu onca imkana, değere ve öneme rağmen İzmir tanınmıyor, bilinmiyor. İzmir iyi tanıtılmıyor. İzmir tanıtım atağına kalkmalı. İZTAV İzmir'i tanıtmak için bir an önce harekete geçilmeli, daha fazla zaman kaybedilmemeli" dedi.


İzmir'e gelen yabancı ziyaretçi sayısı (Ocak-Mart)


Hava Deniz Toplam 


2015 65.477 13.790 79.267 


2016 68.032 4.508 72.540 


Değişim % 3.9 - 67.3 -8.5 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor