Yenikapı'da üç partinin katılımıyla demokrasi şöleni!

Darbe girişimi sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla İstanbul Yenikapı'da düzenlenen 'Demokrasi ve Şehitler Mitingi'ne milyonlarca kişi katıldı. CHP ve MHP liderlerinin de katıldığı ve konuşma yaptığı mitingde Erdoğan, idam cezasının geri getirilmesine ilişkin olarak "Meclis'ten gelen böyle bir kararı onarım" dedi.

Yenikapı'da üç partinin katılımıyla demokrasi şöleni!
Yenikapı'da üç partinin katılımıyla demokrasi şöleni!
moyo

GÜVENLİK İÇİN SAVAŞ GEMİLERİ YENİKAPI AÇIKLARINDA

14.40 Yenikapı miting alanını vatandaşlar tarafından doldurulurken denizde de savaş gemilerinin yer alması dikkat çekti. Saat 13:00'den itibaren Deniz Kuvvetlerine bağlı savaş gemileri Yenikapı açıklarında görüldü. Gemilerin güvenlik gerekçesiyle bölgede bulundukları öğrenildi.

15 BİN POLİS GÖREVLİ

14:44 Mitingte güvenliği sağlamak için 15 bin polis görev yapıyor. Miting alanı ve çevresinde, özel harekatın da destek verdiği polis ekipleri, dedektör köpekler ve havadan 2 helikopterle güvenliği sağlıyor.

14.48 Otobüsler ücretsiz ring seferlerini Kazlıçeşme'ye kadar düzenliyor. Vatandaşlar Kazlıçeşme'den Yenikapı'ya kadar yürüyor.

14:54 Yenikapı'daki miting alanı dolmaya başladı. Hazırlıklar 5 milyon kişinin katılacağı şekilde yapıldı.

15.06 TRT, mitingi sosyal medyada da 7 dilde yayınlayacak. TRT'nin internet sitesindeki bilgiye göre, televizyon kanallarındaki canlı yayının yanı sıra miting, Youtube üzerinden Türkçe, İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Almanca, Rusça ve Arapça dillerinde de yayınlanacak. Söz konusu yayınlar, saat 17.00'de başlayacak.

15.12 Miting alanına kurulan 60 metrelik sahnenin iki tarafına Türk bayrağı ile Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dev posterleri asıldı. Darbe girişimi esnasında hayatını kaybeden vatandaşların isimleri ve 'Vatan size minnettardır' yazan dev pankart da dikkat çekiyor.

'SADECE TÜRK BAYRAĞI TAŞINSIN' ANONSU

15.38 Mitinge katılanlara kürsüden anonslarla, Türk bayrağı dışında başka bayrak açmamaları, döviz ve flama taşımamaları uyarısında bulunuldu. Alandaki görevlilerden kurallara aykırı bayrak ve flamaların toplanması istendi. Arama yapan görevlilere arama noktasından geçişlerde Türk bayrağı dışındaki bayrak flama ve dövizlere izin verilmemesi istendi.

Miting alanında Afganistan, Azerbaycan, Arnavutluk, hatta özgür Suriye Ordusu'nun bayrağını taşıyanlar olması dikkat çekti.

15.55 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Demokrasi ve Şehitler Mitingi alanında 5, milyon su, 1 milyon gıda, 3 milyon bardak, 1 milyon şapka dağıtımı yapacak. Miting alanına ulaşım için 7 bin 000 otobüs, 203 tekne, 10 vapur hizmet verecek. Ayrıca mitinge süresince kent genelinde toplu taşıma da ücretsiz olarak hizmet verecek.

16.10 Miting alanında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Mehtar Bölümü'nün Mehter gösterisi başladı.

16.56: Başbakan Binali Yıldırım, helikopterle Yenikapı'ya geldi. Yıldırım'ın helikopterine Sikorsky tipi askeri helikopter eşlik etti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN MİTİNG ALANINDA

17.14 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yenikapı Miting Alanı'na giriş yaptı. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de aynı anda miting alanına geldi.

17.42 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, miting alanına geldi. Eski Başbakan Tansu Çiller de mitinge katılanlar arasında yer alıyor.

ÜNLÜLER DE YENİKAPI'DA

17.55 Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim ve Şişli eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün yanı sıra İbrahim Tatlıses, Orhan Gencebay, Kenan İmirzalıoğlu, Yılmaz Erdoğan, Kenan Doğulu, Yavuz Bingöl ve Acun Ilıcalı gibi ünlü isimler de mitingin katılımcıları arasında.

18.11 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, platformdan halkı selamladı.

18.25 Demokrasi ve Şehitler Mitingi saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı, ardından Kuran okundu. Daha sonra kürsüye çıkan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, darbe girişiminde hayatını kaybedenler için dua etti.

BAHÇELİ: FETÖ TÜRKİYE'NİN KALBİNE NİŞAN ALDI

18.55 Kürsüye ilk olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli çıktı. Bahçeli, "Bahtiyarım çünkü Türkiyemizin şahlanışını gururla izliyorum. Mutluyum çünkü millet burada, irade burada, inanç burada. Bükülmez bilek, eğilmez baş, yenilmez milli kudret burada, bu meydandadır" dedi.

Bahçeli, şunları kaydetti: "Mondros'ta çerçevesi çizilip Sevr'de dayatılan imha planları, 15 Temmuz'da yeniden gün yüzüne çıkarıldı. 'Su uyur düşman uyumaz' sözü bir kez daha anlam ve karşılığını buldu. Zalimler, hainler, emperyalizmin maşaları, bu defa Türk askeri kılığına girdiler, milletin silahını yine millete çevirdiler, milletin imkanlarını kullanarak yine millete öldürücü darbe vurmak istediler. Alim ve hoca görünümlü bir terörist, sığındığı Pensilvanya'dan getirdiği beddua seanslarıyla, nefret söylemleriyle, öfke nöbetleriyle cinayet örgütüne Türkiye'ye 'vur' emri verdi. İblis'e ruhunu satan bu vaiz, Müslüman görünümlü bu Voyvoda, ihanetle, Türk ve Türkiye düşmanlığıyla doruğa çıktı, fitne ve münafıklıkta rekor kırdı. Haçlı emellerinin taşıyıcılığını yapan FETÖ, Türkiye'nin kalbine nişan aldı."

KILIÇDAROĞLU: ARTIK YENİ BİR TÜRKİYE VAR

19.14 Bahçeli'nin ardından kürsüye çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu"Bugün bizim demokrasi tarihimizin önemli bir günüdür. Bugün Türk siyasal hayatı demokrasi tarihinde önemli bir olaya imza attı. 15 Temmuz akşamı TSK içinde yuvalanan bir çete grubu Türk demokrasisine darbe yapmak istedi. Parlamentoya darbe yapmak istedi. Daha doğrusu size bize hepimize darbe yapmak istedi" dedi.

​Kılıçdaroğlu, "Artık 15 Temmuz'un bir özelliği var; 15 Temmuz bir uzlaşma kapısı araladı bize. 15 Temmuz'da artık yeni bir Türkiye vardır. Eğer biz bu gücü, bu uzlaşma kültürünü daha da ileriye taşıyabilirsek, çocuklarımıza güzel bir Türkiye'yi hep birlikte bırakmış olacağız" diye konuştu.

"Camiye, kışlaya, adliyeye siyaseti sokmayalım. Camiye sokarsak toplumu böleriz. Adliyeye sokarsak adaleti bulamayız. Askeriyeye, kışlaya sokarsak darbeyi önleyemeyiz. Adalet arıyorsak onları başka yerde, bağımsız bir şekilde aramamız lazım" diyen CHP lideri, "Bizim soylu bir uzlaşmaya ihtiyacımız var. Bizim kavga değil, bizim milleti kardeş kılma gibi bir görevimiz var. Siyasette öz eleştiri yapmak, geçmişi iyi tahlil etmemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.

HULUSİ AKAR: HAİNLER EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILACAK

19.35 Mitingde konuşma yapan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar: "15 Temmuz günü ülkemizin tüm kurum ve kuruluşlarıyla birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri'ne sızmış, bir grup illegal çete mensubu terörist hain Fetullahçı Terör Örgütü, tarihimizde görülmemiş bir şekilde, vatanımıza, milletimize, cumhuriyetimize bu zilleti ve rezaleti yaşatmış ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin şan ve şerefle dolu geçmişine kara bir leke sürmüşlerdir. Her yönüyle milli ve yerli olan yüksek siyasi liderlikçe verilen direktifler doğrultusunda, asil milletimiz sizler ve onun bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gerçek evlatlarıyla emniyet mensupları, kahramanca ve ferasetle bu hain girişime karşı koymuşlardır. Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ve bağrından çıktıkları milletimize ihanet eden bu alçaklara layık oldukları cevap tereddütsüz bir şekilde alanlarda verilmiştir. Bu rezaleti Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne, mazisi şan ve şerefle dolu Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ve asil milletimize yaşatan hainler en ağır şekilde cezalandırılacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın."

BAŞBAKAN YILDIRIM'DAN CHP VE MHP'YE TEŞEKKÜR

19.50 Başbakan Binali Yıldırım Yenikapı'da düzenlenen Demokrasi ve Şehitler Mitingi'nde yaptığı konuşmada "CHP liderini ve CHP’lileri ve MHP’nin değerli genel başkanlarını ve ülkücü kardeşlerimi hükümetimizin yanında cumhurbaşkanının yanında sarsılmaz demokrasi savunucusu olduğunuz için yürekten selamlıyorum. AK Partili, MHP’li, CHP’li kardeşlerim, ismini sayamayacağım kadar çok olan her siyasi görüşten değerli vatandaşlarım bu muhteşem kardeşlik tablosunu bize yaşattığınız için hepinize çok çok teşekkür ediyorum" dedi.

20.15 TBMM Başkanı İsmail Kahraman: "Büyük bir badirenin içinden birlikte çıktık. Milletimizi birbirine düşürmek isteyen şer güçlere karşı direndik ve kazandık. Açtıkları okullarda, kurdukları dershanelerde yetiştirdikleri robot beyinlerle milletin kurumlarına yerleştirdikleri ajan ve vatan hainleriyle devletimizin içerisine sızarak bizlere karanlık dehlizleri layık gören insan müsveddelerine milletimiz hak ettikleri cevabı en güzel şekilde verdi."

ERDOĞAN'DAN İDAM AÇIKLAMASI

20.24 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Yenikapı Mitingi'ndeki konuşmasında, idam cezasının geri getirilmesi tartışmalarıyla ilgili olarak "Şu anda, siyasi partilerimizin genel başkanları burada. Sizin zaten talebinizi biliyorlar. Egemenlik kayıtsız şartsız milletin olduğuna göre, sizler de idam talebinde bulunduğunuza göre, bunun kararını verecek olan merci, Türkiye Büyük Millet Meclisi'dir. Meclisimiz böyle bir kararı verdikten sonra, atılacak adım bellidir. Onamaksa, Meclis'ten gelen
böyle bir kararı, ben peşinen ifade ediyorum, onarım" dedi. Erdoğan şunları söyledi:

"Dünyanın dört bir tarafından gözü ve gönlü bizde olan kıymetli kardeşlerim. 15 Temmuz gecesi istiklali ve istikbali için kıyam eden, ülkesini FETÖ’ye işgalcilere teslim etmeyen aziz milletim… Sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. 240 kardeşimiz şahadet makamına ulaştılar. Milletimizin başı sağolsun. O gece adeta ölümü öldürerek sokakları meydanları dolduran vatandaşımız içinden şehitlik ve gazilik şerefine nail olanlar isimlerini tarihe altın harflerle yazdılar.

​15 Temmuz gecesi sokakları ve meydanları dolduran kardeşlerimizden her biri vatanımızın, özgürlüğümüzün ve demokrasimizin korunmasında payı vardır. 79 milyon olarak hepimizin gazası mübarek olsun.

Darbe girişimine karşı, tüm farklılıklarını bir kenara bırakarak her kökenden insanıyla demokrasiye sahip çıkan, dünyayı kendisine hayran bırakan tüm vatandaşlarımızın gazası mübarek olsun. Bu millet farklı bir millet. Bin yıl önce Malazgirt’te hangi inançla Anadolu’nun kapılarını açmışsa, 15 Temmuz gecesi de aynı hissiyatla darbecilerin karşısına dikilmiştir.

'ÇARŞAMBA AKŞAMI NOKTAYI KOYACAĞIZ'

Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal, 1920 yılında İstanbul ve İzmir başta olmak üzere ülkenin büyük bölümünün işgal altında olduğu kara günlerde şunu söylüyordu; 'Milletimiz çok büyüktür, hiç korkmayalım. O, esaret ve zillet kabul etmez. Fakat onu bir araya toplamak ve kendisine 'Ey millet, sen esaret ve zillet kabul eder misin?' diye sormak lazımdır. Ben milletimin vereceği cevabı biliyorum…' Şimdi burada bir kez daha soruyorum. Gazi'den 96 yıl sonra Yenikapı Meydanı'ndan aynı soruyu sizlere soruyorum. Ey millet, sen esaret ve zillet kabul eder misin? Mesele bu. Bu millete kimse bu esareti asla getiremeyecektir.

Fetullahçı Terör Örgütü mensupları, bunların ismini hala ağzına almaktan çekinenler var. Çekinmeyelim, muktedir olanlar bunların isimlerini aynen ifade etsinler ki bilmeyenler bu FETÖ'cüler kimdir, bu FETÖ kimdir, Fetullahçı Terör Örgütü kimdir, bunu öğrensin. Ülkemize yönelik tehdidin görünürdeki maşalarıdır. Biliyoruz ki bu oyun, bu senaryo onların boylarını çok aşar. Elbette bu örgütü tüm mensuplarıyla ortaya çıkarmak ve hukuk dairesinde imha etmek mecburiyetindeyiz ama sadece bununla yetinirsek, devlet ve millet olarak bünyemizi benzer virüslere karşı yine savunma noktasında zayıf bırakmış oluruz."

Halka çaramba gününe kadar Demokrasi Nöbeti'ne devam etme çağrısı yapan Erdoğan, Bu akşam demokrasi nöbetine bir virgül koyuyoruz. Tüm Türkiye'ye sesleniyorum, çarşamba akşamı inşallah noktayı koyacağız" dedi.

21.30 Cumhurbaşkanı'nın konuşmasının ardından miting, tüm konuşmacıların sahneden halkı selamlamasıyla sona erdi. Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün, eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu ve diğer katılımcılar toplu fotoğraf çektirdi.

​AA: 5 MİLYONA YAKIN KİŞİ KATILDI

Anadolu Ajansı, Yenikapı Miting Alanı'nda düzenlenen 'Demokrasi ve Şehitler Mitingi'ne yaklaşık 5 milyon kişinin katıldığını aktardı.

miting MHP CHP AK Parti Binali Yıldırım Hulusi Akar Devlet Bahçeli Kemal Kılıçdaroğlu Recep Tayyip Erdoğan Yenikapı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı
Bodrum Belediye Başkanı Aras, yangını canlı yayınladı: Artık ne yapacağımızı şaşırdık
Bodrum Belediye Başkanı Aras, yangını canlı yayınladı: Artık ne yapacağımızı şaşırdık