Kapatılan askeri okul öğrencileri: 'Ocağımızdan kovulduk'

Darbe girişimi sonrası ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında, 31 Temmuz'da Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan harp okulları, askeri liseler ve astsubay hazırlama okulları öğrencileri, "Üniformarmalarımızı bıraktık. En değerlimizi kaybettik, ocağımızdan kovulduk" diyerek isyan etti.

Kapatılan askeri okul öğrencileri: 'Ocağımızdan kovulduk'
Kapatılan askeri okul öğrencileri: 'Ocağımızdan kovulduk'
moyo

HABERMETRAJ

Darbe girişiminin ardından Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında 31 Temmuz'da KHK ile kapatılan harp okulları,askeri liseler ve astsubay hazırlama okullarının mağdur öğrencileri karara isyan etti. FETÖ yapılanması içinde olmadıklarını söyleyen askeri öğrenciler, "İçinde bulunduğumuz durumun tanımı hayal kırıklığı. Devleti, halkı, bayrağı, Atası için canını verecek olan bizler, sabah vakti çikarılan tek kararname ile kenara atıldık" dedi. 

"Vatan sevgisiyle yola çıktık"
Hava Harp Okulu 3. sınıf öğrencisi R.A. Türk Silahlı Kuvvetler içerisinde var olan FETÖ yapılanmasının bir parçası olmadıklarını ve bu kişilerle bir tutularak hayallerinin çalındığını söyledi. R.A. askerliğin parayla, meslek sahibi olmakla yapılacak bir iş olmadığını ve vatan sevgisiyle yola çıktıklarını söylerken, "Şehit abilerinin peşinden gideceğini düşünen bizlerin hayali çalındı. Bu hem hainler yüzünden üniformalarını kaybeden öğrenciler için hem de evlatlarını devlete emanet edip, psikolojileri bozuk olarak alan aileler için büyük hayal kırıklığı" diye konuştu. 

"400 kişiyi götürdüler"
Darbe gecesi kampta olduklarını söyleyen R.A. 12 Temmuz'da her sene rutin olan yaz kampı için Yalova Meydan Komutanlığı'na gittiklerini ve 15 Temmuz gecesine kadar her şeyin normal olduğunu ifade etti: R.A o geceyi şu sözlerle anlattı: "15 Temmuz gecesi normal yat içtiması oldu ve yataklarımza gittik. Saat 11'e doğru tatbikat olduğu gerekçesiyle herkes uyandırıldı. Tam teçhizatlı şekilde içtimaya çıktık. Bu eğitimde normal bir durumdur ve scramle olarak geçer. Daha sonra 'Tatbikat var, otobüslerle intikal olacak' dendi ve listeler okunmaya başladı. 400 kişi otobüslere bindirildi. Tabi daha sonasında öğrendik ki FETÖ'cü komutanlar tarafından darbede kullanılmak üzere İstanbul'a götürülmüşler."

"Sosyal medyadan öğrendik"
Bizim başımızda bekleyen komutan ise telefonlarımıza el koymuştu. Daha sonra ailelerimize haber vermeliyiz diyerek telefonlarımızı aldık. İlerleyen saatlerde darbe girişimi olduğunu öğrendik. Ulaşabildiğimiz arkadaşlarımızı aradık. Ulaşabildiklerimizde ne olduğunu bilmediklerini, halkın üstlerine geldiğini söyleyip kapattı. Ertesi gün kötü haberleri almaya başladık. Yıllardır kayıtsız şartsız her emirlerine itaat ettiğimiz insanlar ihanete kalkışıp yanında masum arkadaşlarımızı yem olarak kullanmıştı. Bizim gibi hiçbir şeyden haberi olmayan, masum arkadaşlarımız Murat Tekin ve Ragıp Enes Katran köprüde darbeci teröristlerden sanılarak linç edilerek öldürüldü.

"Üniforma ve kimliklerimizi teslim etmek istemedik"
"Yalova'da bizi 13 gün beklettiler. O sırada savcılık ve polis sorguları yapıldı. Kamptaki çoğu komutan tutuklandı. Daha sonrasında ailelerimizin gelip bizi alması şartıyla evlere gönderildiik. 31 Temmuz'da karar açıklandı. Açıklandığında ağlayanalar, kimliğine ve üniformasına sarılarak bırakmak istemeyeler oldu.

"Bir anda vatan haini olduk"
Askeri okulların yüzde 95'i FETÖ'cü açıklaması yapıldıktan sonra kendi çevresinde akraba ve arkadaşlarının şüpheyle yaklaştığını söyleyen R.A: "Ben kendimi vatan aşığı olarak tanımlarken bir anda vatan haini sıfatı yedim. Bizi en çok yıpratan da bu. Devlet bekası için bir karar aldı ama biz masumlar için özür dilenmeliydi. Ya da halk aramızdaki masumlara sahip çıkmalıydı. Biz onlar için ölmeyi göze almışken onlar bize vatan haini dedi. Eğer bununla ilgili bir çalışma yapılmazsa hayatımız boyunca, 15 Temmuz'da okuldan atılan darbeci öğrenciler olarak kalacak ve hayatımızın her döneminde önümüzde engel olarak kalacak."

"Ailem hep destek oldu"
Okuldan atıldıktan sonra evlerine döndüklerinde ailesinin desteğinin hep yanında olduğunu belirten R.A., "Onlar benim vatanıma el uzatan bir oluşum içerisinde olmayacağımı, o elleri kırmak için orduya girdiğimi biliyorlardı" dedi. 

harp okulu kuleli menteşe
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor