Süper Lig'de 56 yeni kural

Mete Kalkavan, Uluslararası Futbol Birliği Kurulu'nun (IFAB) yaptığı 56 değişiklikle açıklamalarda bulundu.

Süper Lig'de 56 yeni kural
Süper Lig'de 56 yeni kural

Süper Lig'deki 56 yeni kuralı Mete Kalkavan yorumladı Geçen sezon en fazla derbi yöneten hakem olan ve 13 Ağustos Cumartesi günü Beşiktaş ile Galatasaray arasında oynanacak Turkcell Süper Kupa maçında da düdük çalacak FIFA kokartlı hakem, yeni kurallardan en dikkat çeken ayrıntının bariz gol şansı uygulaması olduğunu vurguladı.

İtmeler, çekmeler
Süper Lig'deki 56 yeni kuralı Mete Kalkavan yorumladı Yeni sezonun Türk futbol ve hakem ailesine hayırlı olmasını dileyen 37 yaşındaki hakem, şöyle konuştu:

"Yoruma bağlı kararlar olacak. Değişikliklerde en çok başımıza gelmesi muhtemel konu, bariz gol şansı uygulaması olacaktır. Eğer oyuncunun topla oynama niyeti ya da buna yakın şüphemiz varsa önceden kırmızı kart olan karar, artık sadece faul ve sarı kart olarak cezalandırılacak. Özellikle tutma, çekme, itme ve çelme gibi topla oynama ihtimali fazla yoksa bu tip pozisyonlarda kırmızı kart uygulanacak. Yorumumuza bağlı."


Euro 2016'da uygulandı
Süper Lig'deki 56 yeni kuralı Mete Kalkavan yorumladı Yeni kurallara geçişte hakemlerin kısa bir adaptasyon sorunu yaşayabileceğini aktaran Kalkavan, "Bu kurallar EURO 2016'da da uygulandı ama fazla kimsenin dikkatini çekmedi. Bence kısa bir adaptasyon sürecine bile gerek olmayabilir. Yeni kurallara, yeni yorumlara rahat bir geçiş yapabiliriz" şeklinde konuştu.

Hakeme saygı
Süper Lig'deki 56 yeni kuralı Mete Kalkavan yorumladı Mete Kalkavan, yeni sezonda öncelikli konularının saygı olduğunu dile getirdi.

Taraftarlara mesaj veren Kalkavan, "Öncelikli konularımızdan birisi saygı. Hakeme saygılı olunmalı ve hakem de futbolcuya, teknik ekibe, görevliler ile tabii ki taraftarlara saygılı olmalı. Saygı 5 harften oluşan basit bir kelime olarak görülebilir ama içeriğinde çok şey var. Taraftar bize, biz onlara saygılı
olursak birçok sorunun üstesinden gelebiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

Süper Lig'deki 56 yeni kural
Süper Lig'de bu sezon yer almayacak ilave yardımcı hakemlikle ilgili Kalkavan, yeni sistemin kendilerine avantaj getirebileceğini savundu.

Sistem üst düzey organizasyonlarında devam ediyor

UEFA'nın bu sistemi hala uygulamaya devam ettiğini anlatan tecrübeli hakem, "Bu sistem üst düzey UEFA organizasyonlarında da devam ediyor. Türkiye'de bunun avantajları göz önünde bulundurarak 3 sezon ilave hakem kuralı uygulandı. Teoriyle pratik arasında farklar oluşuyor. Avantajları fazla oluşmayınca ya da dezavantajları beklenenden fazla çıkınca federasyon bu uygulamadan vazgeçti. Hakem olarak kullanacağımız değişiklikler olabilir. Esnemeleri fazla yapmamız gerekebilir. Daha önce ilave yardımcı hakem olunca ceza sahasının sağ tarafına daha az hareketleniyorduk. Şimdi bu bölgeye daha fazla harekette bulunacağız. Bu sistem tekrar bize avantaj getirebilir."

mete kalkavana süper lig hakem kural
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage