'Hevesleri kursaklarında kalmıştır'

Çankaya Köşkü'nde Türkiye İhracatçılar Meclisi üyeleri ile istişare toplantısında bir araya gelen Başbakan Binali Yıldırım gündemle ilgili öenmli açıklamalarda bulundu

'Hevesleri kursaklarında kalmıştır'
'Hevesleri kursaklarında kalmıştır'
moyo

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde Türkiye İhracatçılar Meclisi üyeleri ile istişare toplantısında bir araya geldi. İşadamlarına yeni pazar arayışı çağrısında bulunan Yıldırım, "Asya başta olmak üzere yeni pazar alanlarına gitmemiz lazım. Bu darbede dostumuzu, düşmanımızı gördük. Turnusol kağıdı gibi her şey ortaya çıktı. Gelecek ufkumuzu yeni baştan gözden geçirip gelecekte sorun yaşamamız için mutlaka Pazar çeşitliliğine önem vermemiz lazım. her türlü imkanı teşviki sağladık daha da arttıracağız. Kilo başına ihracat değerini arttırmalısınız. Yükte hafif pahada ağır ihracata yönelmeniz lazım" dedi.

'15 Temmuzda başarısız oldular çünkü ülkesini deli gibi seven bir cumhurbaşkanı var'
15 Temmuz darbe girişimine ilişkin Yıldırım şu ifadeleri kullandı: "O gece ruhlarını 1 dolara satmış olanlar cumhurbaşkanlığı, Meclis'i … bombaladılar. İnsanları taradılar. Türkiye'yi kaosa sürüklemek istediler. Ama başaramadılar. Çünkü ülkesini deli gibi seven bir cumhurbaşkanı, başkomutan var. birliğimizi beraberliğimiz bozmak için şeytanın aklına gelmeyecek hesaplar yaptılar.

'Alçak örgütü çökerttik'
Millet olarak hep birlikte ayağa kalktık ve büyük bir belayı defettik, büyük bir vesayet odağını yok ettik. Vatandaşlarımız arasına ayrılık tohumları eken bir örgütü çökerttik. Himmet diye haraç toplayan, soruları çalan, şantaj yapan, tehdit eden, insanların haremine giren, onları fişleyen bu
alçak örgütü çökerttik.

'Onların demokrasisi göstermelik'
Bütün dünyaya Türk'ün gücü gösterildi. Batı dünyası bunu anlayamaz. Onların demokrasi göstermelik.

'Hevesleri kursaklarında kaldı'
Kaos ve kriz bekleyenlerin hevesleri bir kez daha kursağında kalmıştır. Darbeyi boşa çıkaran millet sayesinde demokrasimiz o arbededen güçlenerek çıkmıştır. Siyasi istikrar, güven, hukukun üstünlüğü daha da pekişmiştir."

'Konfeksiyon usulu teşvikten ısmarlama usule geçiyoruz'
Ekonomiye ilişkin de bilgi veren Yıldırım, "Yatırım döneminde bütün kazançlar üzerinden vergi indirim oranı, bütün bölgeler için yüzde 80'e çıkacak. Konfeksiyon usulü teşvikten ısmarlama usule geçiyoruz. En uygun teşvik hangisiyse o teşvike yöneleceğiz. Orman ürünlerindeki bütün fonları kaldırıyoruz. Taşıma maliyetleri azaltılacak. Kesenin ağzını açacağız. Güneydoğu'da yatırım sorunumuz var. Teşviki alacaksınız, oralarda yatırım yapın ortağınız da biziz. Fabrikayı biz yaparız" ifadelerini kullandı.

'Peşin parayı buldunuz bol bol gülersiniz'
Yatırımlara verilecek desteklerle ilgili konuşan Yıldırım, "Peşin parayı buldunuz bol bol gülersiniz tabi" esprisi yaptı.

'Türkiye'nin dostluğuna güvenin'
Yıldırım, "15 Temmuz sonrası bu olmadı bir daha yapılalım diye akıllarından geçirenler varsa, bu işin tekrarı yok. Ne olacağını iyi hesap etsinler. Türkiye eski millet değil. Dostlarımıza son çağrımız şu; bırakın Türkiye'nin enerjisini azaltacak adamların oyunlarıyla boş vakit geçirmeyin. Türkiye'nin dostluğuna güvenin, Türkiye'nin dostluğu sizin de bölgenin de dünyanın da barışı ve esenliği için vazgeçilmezdir. İşte Rusya talihsiz bir olay oldu. Ama ne Rusya ne biz sürdüremedik. Bu eşyanın tabiatına aykırıydı bir araya geldik yönümüzü daha iyi işbirliğine çevirdik" açıklamasında bulundu.

Suriye konusu
Dış politikaya ilişkin Yıldırım, "Türkiye, bölge ülkeleri ile Suriye konusu başta olmak üzere daha yakından çalışacak. Rusya örneğinde olduğu gibi Suriye ve bölgedeki diğer ülkeler ile de çok daha güzel gelişmeleri yasacağız. Bu süreç başlamıştır" dedi.

kaynak:DHA

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı