Canlı bombalar 30 metreden tespit edilebilecek

RPSS isimli firmanın ürettiği Mirtle isimli canlı bomba eylemlerini 30-40 metreden belirleyen cihaz Türkiye'ye getirildi. Cihaz ABD Başkanı Barack Obama'dan İngiltere Başbakanı David Cameron'a kadar birçok devlet adamını korumak için de kullanılıyor.

Canlı bombalar 30 metreden tespit edilebilecek
Canlı bombalar 30 metreden tespit edilebilecek

Sabah Gazetesi'nin haberine göre, radyo dalgaları göndererek, kişilerin üzerinde ya da çantasındaki silah ve bomba gibi cisimlerin yansımalarını hafızasındaki görsellerle eşleştiren cihaz, bir tehdit anında polise sinyal ve görüntü gönderek uyarıyor.

"Devletler kullanıyor, özel sektöre verilmiyor"

Uyuşturucu tanıma sistemleri de silahın yanı sıra cihaza yüklenecek. Cihazı  Türkiye'ye getiren Nanosistem Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Perut, aynı zamanda Tüm Özel Güvenlik Dernekleri Federasyon Başkanı ve Türk Milli  FutbolTakımı güvenlik sorumlusu. Perut, "Cihaz 5 yıldır kullanılıyor. ABD Başkanı  Obama toplantıya gitmeden önce bu aletler kalabalığı tarıyor. Şu anda sadece devletler kullanıyor, özel sektöre verilmiyor. Biz de kamu kurumları için  Türkiye'de tanıtımı yaptık" dedi.

Fiyatı 200 bin dolar

Sistemi bulan kişi İngiliz fizik profesörü Nick Bowring, geliştiren kişi ise Carl Cagliarini. Perut, "Cihazın satış fiyatı 200 bin dolar. Şirket  Türkiye'de de üretim için yatırımı düşünüyor. Buradan da bölge ülkelere ihracat yapacak" diye konuştu.

İntihar bombacılarını tespit ediyor

RPSS Şirketinin Başkan Yardımcısı Carl Cagliarini de, sistemin 'ultra geniş milimetrik radyo dalgalarıyla' insanların üzerini taraması prensibine dayandığını söyledi. Cagliarini, "Mirtle okullara getirilen tabancaları, spor karşılaşmaları, caddeler ve kalabalık alanlara yönelen intihar bombacılarını tespit etmekte kullanılmaktadır" şeklinde konuştu.

ABD ve İngiltere'de onayladı

Mirtle'ı kullanan operatörün tehdit algılandığında, görsel ve sesli uyarı gönderdiğini söyleyen Cagliarini, şunları belirtti: "Yakın zaman önce  Brüksel'de meydana gelen patlama öncesinde Mirtle olsaydı teröristler daha havalimanına veya metroya girmeden tespit edilebilirdi. Mirtle'ın tespit kapasitesi ve tekniği bugün hem  İngiltere'de hem de ABD'de çeşitli resmi birimler tarafından uzun yıllar denenerek onaylandı. Bunların arasında  İngiltere  İçişleri Bakanlığı,  İngiltere Ulusal Balistik İnceleme Servisi, ABD Kara Kuvvetleri bunlardan sadece bir kaçı" diye konuştu

 

canlı bomba canlı bombayı tespit eden sistem ABD İngiltere David Cameron Türkiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fransa’da son 24 saatte 23 bin 996 yeni vaka
Fransa’da son 24 saatte 23 bin 996 yeni vaka
ABD’de Johnson & Johnson’ın Covid-19 aşısına onay
ABD’de Johnson & Johnson’ın Covid-19 aşısına onay