'Bir terör örgütünün bir terör örgütüyle mücadele etmesi onu haklı kılmaz'

Cumhurbaşkanı Erdoğn ve ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki görüşmesi 2.5 saat sürdü.

'Bir terör örgütünün bir terör örgütüyle mücadele etmesi onu haklı kılmaz'
'Bir terör örgütünün bir terör örgütüyle mücadele etmesi onu haklı kılmaz'
moyo

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın görüşmesi bitti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti.

Açıklamalarından satır başları:

Biden: (15 Temmuz darbe girişimine dair) Ülkenizdeki insanlar dayanışma gösterilmediğini düşünüyor olabilirler, bunu anlayabilirim. Tüm ülkenize ve meslektaşlarınıza ne kadar üzgün olduğumuzu aktarmak istiyorum, ABD halkı adına. Sizin yakın arkadaşınız bu darbe girişimi sırasında hayatını kaybetmiş, benimle paylaştınız. Şunu söylemek isterim ki; ABD müttefik Türkiye'nin yanındadır. Türkiye halkına desteğimiz tamdır. Bu girişim Türkiye halkına yapılmış bir saldırıydı. Biz sizin yanınızdayız. Ülkeniz, darbe girişimine verdiğiniz cevabı hayranlıkla izledi. 

ABD, halkın gösterdiği cesareti hayranlıkla izledi. ABD bundan sonrası için, adaletin sağlanması için elinden gelen çabayı gösterecek. Şu an bile ABD'li uzmanlarımız Ankara'da sizin yetkililerinizle görüşerek gerekli belgeler toplanıyor. Avukatlar bu mesele üzerinde çalışıyor. 

ABD'de birinin iadesi kararını sadece Federal Mahkeme verebilir. Başkan tek başına böyle bir karar veremez dolayısıyla bizim burada Türk halkı da bilmeli, ABD olarak Gülen'i korumamız için bir sebep yok. 

Erdoğan: Çok daha farklı normal şartlarda keşke bu görüşmeyi yapabilseydik. Kendisine birkez daha 'hoşgeldiniz' diyorum. Bu darbe girişimi sebebiyle askeri üniformaları giymiş, Fethullahçı terör örgütü mensuplarının gerçekleştirme gayreti içerisinde olduğu ama başaramadıkları bu darbe olayını milletimiz gerçekten çok farklı biri girişimle, direnişle püskürtmüştür. Ben milletimle iftihar ediyorum. FETÖ'nün elinde F-16'lar, helikopterler, tanklar vardı fakat benim milletimin elinde sadece bayrağı vardı. O bayrağıyla beraber tankların üzerine yürüyor, 12 saat gibi kısa bir zaman içerisinde bu darbe girişimini püskürtüyor. Bu bir farkın ifadesiydi.

 Biden bu ziyaretiyle darbe girişiminin vahim boyutlarını bizzat yerinde görme fırsatı olmuştur. Ben de birazdan kendisine elimizdeki belgeleri vereceğim. Bu olaydan sonra milletimizin direnişi farklı bir şekilde geliştiği gibi büyük bir kazanım elde ettik. Tüm siyasi partiler, düşünce grupları birliği yakaladı. 

Fethullah Gülen'in iadesiyle ilgili kendilerine belgeleri gönderdik. Bu süreç bitene kadar bu zatın gözaltına alınması gerekirdi ama bu zat şu an terör örgütünü kontrol etmeye devam ediyor. ABD'deki yayın organlarıyla birçok söyleşiler yapıyorlar ve bunlarla dünyadaki eylemini devam ettiriyor. Bunun kontrol altına alınması, gözaltı ile olabilir ki bu zaten bizim ABD ile anlaşmamızda yazıyor. 

Aldığımız bilgilere göre Cerablus’u ÖSO geri almış durumda. Bir terör örgütünün bir terör örgütüyle mücadele etmesi onu haklı kılmaz.

erdoğan biden ışid FETÖ
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor