Roth ile Çelik'ten 'Vize serbestliği' açıklaması

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Almanya'nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth ile basın açıklaması yaptı.

Roth ile Çelik'ten 'Vize serbestliği' açıklaması
Roth ile Çelik'ten 'Vize serbestliği' açıklaması
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Almanya'nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth ile basın açıklaması yaptı. Çelik, "Almanya 15 Temmuz darbe girişiminden sonra kınayan Türkiye'ye destek veren güçlü mesajlar verdi. Dost ve müttefik ülkeye teşekkür ediyoruz. Maalesef darbe girişimi gerçekleştikten sonra AB liderleri Türkiye'de yeterli bir dayanışma göstermediler" dedi.
 
"Net tarih bekliyoruz"

Vize serbestesine ilişkin verilen sözlerin tutulmadığını belirten Çelik, "Türkiye ile AB arasında yeni bir ivmenin ortaya çıkması önemli. Göç krizini ortaya çıkardığı krizler ve tehditler karşında daha çok işbirliği yapmanın önemi açıktır. Verilen sözlerin tutulması gibi sebeplerle bundan sonraki mekanizmalar için vize serbestesi konusunda net tarih bekliyoruz. Net tarih verilmezse yeni mekanizmaları örneğin geri kabul anlaşmasını yürürlüğe koymak gibi konuları kesinlikle hayata geçirmeyeceğiz" diye konuştu.

"
PYD'nin, DAEŞ'e karşı savaştığı yalanı da çökmüştür"

Cerablus operasyonuna ilişkin Çelik, "Türkiye'nin DAEŞ ile mücadelesinde PYD'nin ve HDP'nin bu kadar rahatsız olması bir gerçeği daha ortaya çıkarmıştır. Terörizme ile ilgili İlkelerle ilgili bir yaklaşım değil. Tamamen Suriye'de fiili durumlar oluşturmak ile ilgili taktik bir yaklaşımdır. PYD'nin, DAEŞ'e karşı savaştığı yalanı da çökmüştür. Terör ile mücadele edeceğiz. AB'deki dostlarımızdan en büyük istirhamımız, DAEŞ ile PKK arasında fark yoktur. Avrupa'nın herhangi bir başkentinde DAEŞ için çadır açılamıyorsa, PKK için de açılmamalı.

"
AB'deki dostlarımızdan bu konuda hassasiyet bekliyoruz" 

Çelik, "FETÖ terör örgütünün herhangi bir kurumunun ya da liderlerinin Avrupa Birliği'ndeki hiç bir dost ülkede barınmaması gerekir. AB'deki dostlarımızdan bu konuda hassasiyet bekliyoruz" dedi.
KAYNAK:dHA
ROTH ÇELİK VİZE SERBESTİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage