'Fırat Kalkanı dolaylı olarak AB'nin de güvenliğini sağlar'

Avrupa Birliği (AB) Bakanı Ömer Çelik, Fırat Kalkanı operasyonu hakkında konuştu

'Fırat Kalkanı dolaylı olarak AB'nin de güvenliğini sağlar'
'Fırat Kalkanı dolaylı olarak AB'nin de güvenliğini sağlar'
AB Bakanı Ömer Çelik, Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders ile görüştükten sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Darbe girişiminin ardından verdikleri destek için Hollandalı bakana teşekkür eden Çelik, "Hollanda'nın dönem başkanlığı sırasında yakın işbirliğini gördük. Türkiye-AB ilişkileri açısından da önemli bir dönem oldu" dedi.

AB ülkelerini eleştirdi

15 Temmuz'un ardından bazı AB ülkelerinden gelen mesajları eleştiren Çelik, "Keşke ilk günden itibaren dayanışmalarını gösterselerdi güçlü mesajlar verebilseydik. Türkiye ile dayanışma içinde olmak yerine Türkiye'ye yönelik eleştirilere başlayan pek çok Avrupa ülkesi oldu" dedi. Aşırı sağcı yaklaşımları eleştiren Çelik, "Objektif kriterlere dayanmayan birtakım değerler konusunda aşırı sağın dilini kullanan bir yaklaşım olursa Türkiye zaten o birliğin içinde yer almak istemez" diye konuştu.

Çelik, şöyle devam etti: "OHAL dönemindeyiz ama biz hâlâ reform düşünen bir ülkeyiz. AB ortak geleceğimizdir. Avrupa'nın geleceği ortak geleceğimizdir. Biz AB üyesi olmasak bile tarih boyunca Avrupa devleti olduk. Sayın Cumhurbaşkanı'na diktatör diyen bazı açıklamalar duyuyoruz. Diktatörler halkalarına karşı tankların arkasına saklanırlar. Diktatörler tankların karşısına halkla beraber çıkmazlar. Sayın Cumhurbaşkanı sadece Allah'tan ve halkından güç alarak tankların karşısına çıkmıştır. Bu çok önemli meseledir. Seçilmiş Cumhurbaşkanı öldürülmeye çalışılıyor ona rağmen ülkesini terk etmiyor, İstanbul'da halkıyla beraber oluyor. Kavram karmaşasına gerek yok. Diktatörler tankların arkasına saklanırlar."

''Zaaf,Avrupa'yı da tehdit eder''

Türkiye'nin FETÖ, PKK ve IŞİD'le mücadelesini sürdüreceğini belirten Çelik, "Türkiye'nin mücadelesinde çıkacak zaaf sadece Türkiye'yi değil, Avrupa'yı da tehdit eder" dedi.
AB Bakanı Ömer Çelik, Cerablus'un IŞİD'den temizlenmesi için başlatılan Fırat Kalkanı operasyonu hakkında şunları söyledi. "Orada yürütülen mücadele hem Türkiye'nin, hem de dolaylı olarak AB'nin güvenliğini sağlayan bir mücadeledir. Biz kuşkusuz egemen bir ülke olarak kendi güvenliğimizi sağlamaya muktediriz ve bunun gereğini yerine getiriyoruz. Aynı zamanda müttefiklerinin güvenliği mücadelesi var. Türkiye terör örgütleriyle mücadele ediyor. Kimsenin şu terör örgütü ile mücadele edip, şu terör örgütünü görmezden gelmeye hakkı yok. Burada Türkiye'ye bir şey söylemeyeceksiniz, karşı tarafa söyleyeceksiniz. İlk tepki PYD'den geldi. PYD'nin DAEŞ ile mücadelesi terör örgütü ile mücadele değildir. Bir fiili yönetim oluşturma çabası var. Mesele orada PYD otoritesinin kurulmasına karşıdır. Bir terör örgütü ile mücadele edip de öbür terör örgütüne toprak kazandırmaya niyetimiz yoktur. Bu bir ulusal güvenlik meselesidir. Buna bütün müttefiklerimizin destek vermesi gerekir."
 
'Stratejık ortaklık..'
Hollanda Dışişleri Bakanı, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne yönelik eleştirilere cevap verirken, "AB'den belli ifadelerde bulunuldu. AB de kendilerine yapılan eleştiriyi alabilmeli. Stratejik bir ortaklıktan bahsediyoruz. Ortaklar net bir şekilde konuşabilmeli. En güçlü ifadelerle bu girişimi kınıyoruz. Birbirimizin yüzüne karşı konuşabilmek çok önemli. Birbirimizi seviyoruz ki… Zaman zaman eleştiriler de olabiliyor. Bu da sadece mülteci konusunda olmamalı" dedi.
 
kaynak:SPUTNIK
 
AB fırat kalkanı suriye FETÖ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage