ABD: Kürt gruplar şu anda Fırat'ın doğusunda

ABD'nin Ortadoğu ve Orta Asya'daki kuvvetlerinin komutanı olan General Votel, Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında, komutasındaki güçlerin faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

ABD: Kürt  gruplar şu anda Fırat'ın doğusunda
ABD: Kürt  gruplar şu anda Fırat'ın doğusunda

Cerablus'taki Fırat Kalkanı Harekatı hakkında konuşan ABD'nin Ortadoğu ve Orta Asya'daki kuvvetlerinin komutanı General Votel,  Türkiye'nin DAEŞ'e karşı mücadelesinin uluslararası koalisyona çok yardımcı  olduğunu belirterek, "Görmeyi istediğimiz şey, ortaklarımızın ve güçlerimizin  hepsinin şu anda DAEŞ'e karşı odaklanması." dedi.

"Kürt gruplar Fırat'ın batısına ilerlerse ABD yardımını kaybedecekler  mi?" sorusunu cevaplayan Votel, "Bizim tüm gruplara desteğimiz DAEŞ'e karşı  mücadele etmelerine bağlı. Bu da böyle olmaya devam edecek. Ortaklarımızın kendi  aralarında çarpışmasını istemiyoruz. Bunu önlemeye çalışmayı sürdüreceğiz. Bizim  için önemli olan hem SDG'nin hem de Türk ortaklarımızın DAEŞ'e odaklı kalmasını  sağlamak." diye konuştu.

Votel, YPG'nin Fırat'ın doğusuna çekilip çekilmediği konusunda,  "Kürtlerin büyük bölümü, SDG'nin parçası olan Kürt gruplar şu anda Fırat'ın  doğusunda. Bize verdikleri taahhütlerine bağlı kaldılar." ifadesini kullandı.

"Kürtlerin kalmalarını istediğimiz yerlerde  kalmalarının harekat planımızda ilerlememize katkısı olacaktır" 

Terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG öncülüğündeki Suriye  Demokratik Güçlerinin (SDG) sadece Kürtlerden oluşmadığını, Suriyeli Araplar,  Türkmenler ve diğer Suriyelilerin de bunun içinde olduğunu söyleyen Votel, örnek  olarak Menbiç'te güvenliği sağlaması için bırakılan unsurların özellikle  Menbiçlilerden oluştuğunu dile getirdi.

"Destekledikleri Kürt unsurların büyük ölçüde dönmeyi kabul ettikleri  yerlere döndüklerini" savunan Votel, "Kürtlerin kalmalarını istediğimiz yerlerde  kalmalarının harekat planımızda ilerlememize katkısı olacaktır." şeklinde  konuştu.

"Hem Türkiye hem de SDG, DAEŞ ile mücadelemize katkı yapıyor"

Votel, "Türkiye, Kürt gruplara desteğinizi kesmenizi istiyor.  Desteklediğiniz gruplar içinde Arapların sayısını artırmak için uğraşıyor  musunuz?" sorusunu ise şöyle yanıtladı:

"Hem Türkiye hem de SDG, DAEŞ ile mücadelemize katkı yapıyor. Türkiye  olağanüstü bir rol oynuyor. İki tarafla da çalışmayı sürdürmek istiyoruz.  Arapların sayısını artırmak için kesinlikle uğraşıyoruz. SDG, DAEŞ'e karşı etkili  bir unsur olduğunu kanıtladı. Diğer unsurların da onlarla hareket etmesini  istiyoruz. Bunu teşvik etmeyi sürdüreceğiz."

"DAEŞ'ten başka bir şeye  odaklandıklarında desteğimizi çekmek zorunda kaldık"

Votel, "Türkiye'nin Fırat Kalkanı Harekatı'na ABD'ye söylenenden erken  başladığına" dair iddiaların sorulması üzerine de şunları söyledi:

"Erken başladıklarını söyleyemem. DAEŞ'e karşı Cerablus'a ilerleme  kararlarında harekatı destekledik. Askeri liderler fırsat ararlar ve  bulduklarında harekete geçerler. Sanırım onlar da bir fırsat gördüler ve hızlıca  harekete geçtiler. Biz de destek verdik. DAEŞ'ten başka bir şeye  odaklandıklarında desteğimizi çekmek zorunda kaldık. Şimdi o unsurları ayrı  tutmaya ve DAEŞ'e odaklı kalmalarını sağlamaya çalışıyoruz."

"Türkiye'den DAEŞ ile Suriye içinde mücadelesini sürdüreceğine dair  bir teminat aldınız mı?" sorusu yöneltilen Votel, özel olarak bir teminat  almadıklarını, Fırat Kalkanı Harekatı kapsamındaki güçlerin Cerablus'tan sınır  boyunca batıya doğru ilerlediklerini gördüklerini söyledi.

Votel, "Bu çok iyi haber. Bize çok yardımcı olacaktır. Önemli olan  niyettir. Sahada gördüğüm şey DAEŞ'le mücadeleye çok bağlı oldukları." ifadesini  kullandı.

"Türkiye öncülüğündeki güçlerle koordinasyonumuz ve durumsal farkındalığımız iyi"

Votel, ayrıca ÖSO ile doğrudan iletişim halinde olmadıkları, iletişimi  Türkiye aracılığıyla kurdukları bilgisini aktardı.

Cerablus'tan ayrılan DAEŞ militanlarının nereye gittiği sorusunu  yanıtlayan Votel, bu kişilerin batıya ve güneybatıya, El Bab bölgesine ya da  Rakka'ya gitmiş olabileceklerini söyledi.  

Türkiye'nin YPG'yi hedef alırken SDG'ye destek veren Amerikan özel  operasyon güçlerini vurmasına yönelik endişe taşıyıp taşımadığı sorulan General  Votel, "Türk güçlerle uzun süredir lokasyonlar konusunda birlikte çalışıyoruz.  Nerede olduğumuzu çok iyi biliyorlar. Tabii ki hatırlatabiliriz ama açıkçası  Türkiye öncülüğündeki güçlerle koordinasyonumuz ve durumsal farkındalığımız iyi.  Bu benim için bir endişe kaynağı değil." karşılığını verdi.

kaynak:milliyet

votel abd cerablus pyd
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage