Havayolu şirketleri, pilot transferi yarışına girdi

Havayolu şirketleri arasında pilot açığını gidermek amacıyla pilot transferlerinin yapılabilmesi için 20 günlük süre kaldı. Türk Hava Yolları da dahil olmak üzere yerli ya da yabancı bazı havayolu firmaları geçtiğimiz yıl sonunda Nisan-Ağustos ayları arasında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü müdürlüğünce yayınlanan genelge ile, Nisan ve Ağustos aylarında uçucu transferlerinin yasaklanması üzerine havayolu firmaları pilot transferi yarışına girdi.

Havayolu şirketleri, pilot transferi yarışına girdi
Havayolu şirketleri, pilot transferi yarışına girdi
moyo
Haberin videosu için tıklayın!

Haber:Murat Çelik

 

Havayolu şirketleri arasında pilot açığını gidermek amacıyla pilot transferlerinin yapılabilmesi için 20 günlük süre kaldı. Türk Hava Yolları da dahil olmak üzere yerli ya da yabancı bazı havayolu firmaları geçtiğimiz yıl sonunda Nisan-Ağustos ayları arasında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü müdürlüğünce yayınlanan genelge ile, Nisan ve Ağustos aylarında uçucu transferlerinin yasaklanması üzerine havayolu firmaları pilot transferi yarışına girdi. Bu kapsamda Türk Hava Yolları da kendi bünyesinde yetiştirdiği pilotlarını kalan 20 gün süre içinde filoya yeteri kadar destek olamayacağını hesap ederek yeni pilot alımı ilanları vermeye başladı. Bu kapsamda pilotlarda uçuş tecrübesi yanında toplam uçuş saatini de 750 saat olarak yeniden revize etti.

 

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün 12 Aralık 2015 tarihinde yayınladığı genelgede uçuşların yoğun olduğu Ağustos, Temmuz, Haziran, Mayıs ve Nisan ayları içinde uçucu ekip olarak kabul edilen pilot transferlerinin yapılamayacağını, bu sebeple belirtilen tarih öncesinde gerekli personellerin önceden hazırlanması gerektiği vurgulandı. Yüksek uçuş sezonunda uçuş emniyetini tehlikeye düşürerek, dinlenme sürelerinde limitlerin zorlandığı ve limitlerin aşılmak zorunda kalınarak zor anlar yaşanmasına sebep olduğu için, havayolu firmalarının belirtilen aylar içinde pilot transferini yasakladı.

 

Türk Hava Yolları da daha önce verdiği pilot alım ilanlarını revize ederek şu açıklamayı yaptı. 'Daha önceden verdiğimiz ilan kriterleri arasında bulunan filosundaki uçak türlerinden birinde type rating eğitimi almış ve başvurduğu uçak türünde bin saat veya üstü uçuş tecrübesine sahip olma şartı, 750 saate düşürülmüştür.' denildi. Yapılan açıklamada ayrıca, tecrübeli ikinci pilot adayı iki günlük süre içerisinde sonuçlandırılıyor. Bu amaçla işe alım sürecinde yapılan havacılık İngilizcesi sınavına katılma zorunluluğu olan adaylar TOEFL veya IELTS belgelerini göstermeleri halinde bu sınavdan muaf sayılacaklar. Türk Hava Yolları'nda çalışmak için başvuran adayların Grup CRM değerlendirmesine tabi tutulduğu bilinmektedir. Yapılan bu değişikliğe göre DLR aşamalarında olumsuz bulunan adayları tekrar bir fırsat sunulmuş oluyor, denildi.

 

Bütün dünya genelinde yaşanan pilot eksikliği nedeniyle bazı yabancı havayolu firmaları da ülkemizdeki faaliyet gösteren hava yollarının uçak pilotları ile görüşmeler yaptığı bildirildi. Bu kapsamda Luftansa ve Katar Hava Yolları'nın Türk Hava Yolları ortak iştiraki olan SunExpress Hava Yolları'nın pilotları ile Nisan ayının başına kadar pilot transferleri için görüşmeler gerçekleştireceği bildirildi. Yapılacak bu görüşmelerde maddi bakımdan daha iyi fırsatlar sunulduğu için Türkiye'de uçan yerli ya da yabancı pilotlarını filosunda görmek isteyen şirketlerin gerekli önlemleri alacakları bildiriliyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı