Can Dündar'a tekrar hapis istemi!

Kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak için başlatılan nöbetçi genel yayın yönetmenliği kampanyasına katılan gazeteci Can Dündar’a 22 Haziran’daki gazetede yer alan “Saray rejiminin en kullanışlı hâkimi” başlıklı haberden dolayı İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği yargıcı Bekir Altun’un şikayetiyle dava açıldı.

Can Dündar'a tekrar hapis istemi!
Can Dündar'a tekrar hapis istemi!
moyo

Kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak için başlatılan nöbetçi genel yayın yönetmenliği kampanyasına katılan gazeteci Can Dündar’a ve gazetenin tutuklu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya’ya, Dündar’ın nöbetçi genel yayın yönetmenliği yaptığı gün olan 22 Haziran’daki gazetede yer alan “Saray rejiminin en kullanışlı hâkimi” başlıklı haberden dolayı İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği yargıcı Bekir Altun’un şikayetiyle dava açıldı.

 2 yıl 4 aya kadar hapisleri istemi

Dündar ve Kızılkaya’nın kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret ettikleri iddasıyla 2 yıl 4 aya kadar hapisleri istendi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede Özgür Gündem’in 22 Haziran’da yayımlanan sayısının 1.inci sayfasında “Yolsuzluğun hakimi” başlıklı yazı ve bu yazının devamı olan “Saray rejiminin en kullanışlı hâkimi” başlıklı yazıda İstanbul Adliyesi’nde görev yapan İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği yargıcı Bekir Altun hakkında “Yolsuzluğun hakimi ve saray rejiminin hakimi” şeklinde ifadelerinin bulunduğu belirtildi.

Tebligat gönderildi

“17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmasının AKP hükümetini aklayan sosyal medya hesaplarının yasaklarının altında imzası bulunan hakim” ifadelerinin yer aldığı kaydedilen iddianamede, “Bu ifadelerin basın düşünce özgürlüğü sınırlarını aşan kişilerin şeref ve haysiyetini zedeleyici olduğu kanıtına varıldığı” ifadelerine yer verildi. İddianamede, Kızılkaya’nın savunmasında “Kamuoyuna mal olmuş bir haber” dediği, Can Dündar’a tebligat yapıldığını ancak tebligata rağmen savcılığa ifade vermeye gelmediğini belirtildi. 

Haberlerin basın ve düşünce özgürlüğü sınırlarını aştı iddiası

Öte yandan gazeteci Yıldırım Türker ve gazetenin tutuklu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya hakkında Türker’in nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği sırasında 'örgüt propagandası' yapıldığı iddiasıyla iddianame düzenlendi. İddianamede, gazetenin 7 Mayıs tarihli nüshasındaki haberler incelendiğinde Yargıtay kararları uyarınca PKK/KCK ve bu örgütlerin cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini meşru göstermeye çalışıldığı, haberlerin basın ve düşünce özgürlüğü sınırlarını aştığı iddia edildi.

kaynak:birgün

 
Can Dündar ceza basın düşünce özgürlüğü dava Cumhuriyet 17-25 Aralık AKP
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı