'Ala'dan sonra AKP'de temizlik olacak' iddiası

Yeni İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yakın bir kaynağın Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın istifa etmesinin AKP'de bir temizlik olacağını söylediği iddia edildi.

'Ala'dan sonra AKP'de temizlik olacak' iddiası
'Ala'dan sonra AKP'de temizlik olacak' iddiası
moyo

Cumhurbaşkanlığına ve AKP’ye yakın kaynaklara göre ekim ayında kabinede ve parti içinde değişikliklere gidilebilir. Başbakan Binali Yıldırım dün akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmesinin ardından İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın bakanlık görevinden istifa ettiğini açıklamış, yerine Çalışma Bakanı Süleyman Soylu’nun atandığını duyurmuştu. Soylu’nun yerine de eski sağlık bakanı Mehmet Müezzinoğlu getirilmişti.

Ala’nın istifa gerekçesiyle ilgili ise açıklama yapılmamıştı.

"Cumhurbaşkanı Ala’nın göreve devam etmesini istemedi”

“Aslında olaya istifa demek biraz naif kalıyor; çünkü cumhurbaşkanı Ala’nın göreve devam etmesini istemedi”diyen üst düzey bir yetkili, değişikliği Reuters’a şöyle yorumladı: “Ala’nın son dönemdeki bazı uygulama ve tercihleri, cumhurbaşkanının beklentilerini karşılamıyor ve sıkıntı yaratıyordu. Son dönemde bu konuda birkaç olay da yaşandı. Erdoğan FETÖ ile çok daha aktif bir mücadele bekliyor. Emniyet’te de çok fazla FETÖ üyesi var ve bu yapı da Ala açısından sıkıntılıydı.”

Darbe girişiminin ilk saatlerinde, darbecilerin TRT’ye baskınları sırasında Soylu’nun belinde silahıyla direnişçilerin yanında TRT’yi savunması medyada geniş yer bulmuştu.

"Erdoğan FETÖ ile mücadelede daha milliyetçi bir ekiple çalışmak istiyor"

Bakan Soylu’ya yakın bir kaynak da, “Bu atama AKP içerisinde birkaç ay sonra yapılacak büyük temizliğin işaretidir. Erdoğan FETÖ ile mücadelede daha milliyetçi bir ekiple çalışmak istiyor. Soylu’dan sonra da değişimler yaşanacak. Kabinede, partide ve özellikle Emniyet ile Jandarma’da görevden almalar yapılabilir” dedi.

‘Bazı bakanlar yoruldu’Yakın zamanda kabine revizyonu olacağı beklentisini doğrulayan cumhurbaşkanlığına yakın bir kaynak ise, “Ekim ayında değişiklik beklentisi güçlü şekilde var. Çünkü bazı bakanlar yoruldu. Cumhurbaşkanı yeni şartları da dikkate alarak daha dinamik bir kabine değişikliğine gidebilir. Ala’nın değişikliğinin öne alınması kendi içindeki şartlardan kaynaklandı” diye konuştu.

kaynak:diken

EFKAN ALA SÜLEYMAN SOYLU ERDOĞAN
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı