Dimitris Avramopoulos: 'Türkiye asla yalnız değildir'

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Göç İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Avrupa Birliği Komiseri Dimitris Avramopoulos ile bir araya geldi.

Dimitris Avramopoulos: 'Türkiye asla yalnız değildir'
Dimitris Avramopoulos: 'Türkiye asla yalnız değildir'
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Göç İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Avrupa Birliği Komiseri Dimitris Avramopoulos ile bir araya geldi. Çelik, Göç İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Avrupa Birliği Komiseri Dimitris Avramopoulos'un 15 Temmuz darbe girişimi gecesinde Türkiye'ye destek verdiğini belirterek, "Kendisi gerçek bir demokrattır. Bu hain saldırının AB değerlerine, insan haklarına … yapılmış bir saldırı olduğunu açıkça ifade etti. Kendisi Cumhurbaşkanımızın çok eski bir dostudur. Cezaevi yıllarında bile dayanışmasını açıkça göstermiştir. Bizim de o yıllara dayanan bir dostluğumuz var kendisi ile. Teşekkür ediyoruz" dedi.

"
Ekonomik kriz, terör tehdidine karşı yapmamız gereken çok iş var"

Darbe girişiminde bulunanların adaletin önüne çıkacağını vurgulayan Çelik, "Darbe girişiminde bulunanlar adaletin önüne çıkarak hesap verecek. Demokrasimiz, hukuk devletimizi koruyoruz. Maalesef son zamanlarda Avrupa içinde pek çok siyasetçinin Türkiye karşıtlığı gibi bir akıma kapıldığını görüyoruz. Bu Türkiye- AB ilişkileri bakımından da Avrupa'nın geleceği açısından da iyi değildir. ortak ajandamıza yönelelim. Ekonomik kriz, terör tehdidine karşı yapmamız gereken çok iş var" diye konuştu.

"Bir kez daha söylüyorum bu AB dili değildir"
 
Mülteci krizine ilişkin Çelik, "Maalesef AB'den bir komiser, Türkiye'nin bu paraya ihtiyacı olduğu için bundan vazgeçemez diyor. Bir kez daha söylüyorum bu AB dili değildir. Yanlış bir dildir. Türkiye'yi dışlayıcı bir dildir. Türkiye, 20 milyardan fazla parayı hiçbir karşılık beklemeden yapmıştır. AB'den Türkiye'ye gelecek mali yardım AB'nin kendi mükellefiyetidir. Türkiye'yi satın alma gibi bir üslup doğru değildir. Yanlış bir açıklamadır" dedi.

"
15 Temmuz'da olanlar çok büyük şok yarattı"

Göç İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Avrupa Birliği Komiseri Dimitris Avramopoulos yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: "Türkiye, AB için AB'de Türkiye için kilit bir öneme sahip ortak diye düşünüyoruz. Bu ilişkileri daha da güçlendirme tahadümüz söz konusu. 15 Temmuz'da olanlar çok büyük şok yarattı. AB, yaşanan şiddet olaylarını en güçlü şekilde kınıyor. Erdoğan'a ve hükümete olan desteğimizi bir kez daha tekrar etmek istiyorum.

"AB, bu konularda destek konusunda isteklidir"

Vize serbestesi konusunda AB, elde edilmiş olan ivmemenin devam ettirilmesi yönünde taahhüdünü muhafaza etmektedir. Mart ayından bu yana Türkiye çok önemli ilerleme kat etmiştir. Geriye kalan birkaç husus kalmıştır. AB, bu konularda destek konusunda isteklidir. Her iki taraf da hem geri kabul hem iade, yeniden yerleştirme konularında eşit derecede üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirip devam ettirmeli. Türkiye, AB olarak komşularımıza baktığımızda istikrarsızlık olduğunu görüyoruz. Bu durum işbirliğinin önemini arttırıyor. 
 
"Aylar içerisinde Türkiye çok şeyler yaptı"

Sayın Çavuşoğlu ve Çelik ile yaptığımız toplantılarda ortak bir anlayışta olduğumuzu gördük. İyimser bakıyorum. Aylar içerisinde Türkiye çok şeyler yaptı. Maratonda koşacağımız son kilometre kaldı. Son kriterin yerine getirilmesi konusunda AB'nin taahhüdü söz konusu. Vize serbestesi gerçekleşebilsin diye. Türk dostu olarak benim de böyle bir hayalim var."

"
Avrupa Türkiye'nin yanındadır" 

Dimitris Avramopoulos mülteciler konusuna değinerek, "Türkiye asla yalnız değildir. Avrupa Türkiye'nin yanındadır" dedi.

"Vize serbestesi gerçekleşmediği takdirde Türkiye geri kabul anlaşmasını uygulamayacak"

Çelik, "Biz 18 Mart mutabakatının çerçevesine bağlıyız ve bununla ilgili mükellefiyetlerimizi yerine getiriyoruz. Ancak taahhüt edilenler yerine getirilmiyor. Vize serbestesi gerçekleşmediği takdirde Türkiye geri kabul anlaşmasını uygulamayacak. Sorunları çözelim diye böyle söylüyoruz. Müttefiklerimizin sorumluluklarını yerine getirmesini bekliyoruz. Vize serbestesi anahtar bir konu" dedi.
kaynak:Dha
ömer çelik Dimitris Avramopoulos
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage