Akdağ'ın sezeryan açıklamasına kadınlardan cevap: Hayatımız bizimdir

Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın sezaryen doğumların oranlarının azaltılması için çalışmalar yapılacağını söylediği açıklamasına Halkevci Kadınlar'dan cevap geldi. Basın açıklaması düzenleyen kadınlar “Hayatımız bizim” diyerek bir açıklama yaptı.

Akdağ'ın sezeryan açıklamasına kadınlardan cevap: Hayatımız bizimdir
Akdağ'ın sezeryan açıklamasına kadınlardan cevap: Hayatımız bizimdir

İlk olarak doğum kontrolün tarihin çöplüğüne atılması gerektiğini söyleyen Sağlık Bakanı Recep Akdağ şimdi de sezaryen doğumların oranlarının azaltılması için çalışmalar yapılacağını söylemesinin ardından Halkevci Kadınlar bir açıklama yaparak kürtaj tartışmalarının ardından kadınların sokaklara nasıl döküldüğünü hatırlattı,  “Kadın düşmanlarına hatırlatıyor, bedenimize saldıranları uyarıyoruz. Bedenimiz, hayatımız bizimdir” diyerek açıklama yaptı. Halkevleri Kadın Sekreti Gülşah Öztürk tarafından yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

"Bedenimiz Hayatımız Bizimdir!

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kadınların bedenine yönelik saldırılarına devam ediyor. İlk olarak “Doğum kontrolünü tarihin çöplüğüne göndereceğiz” diyerek kadınların bedenini hedef alan Akdağ, şimdi de sezeryanın azaltılması/önlenmesi gerektiği açıklamasını yaparak, yaşamlarımıza yönelik saldırılarına devam ediyor.
“3 değil 5 çocuk” diyenlerin, “doğum kontrolünü tarihin çöplüğüne göndereceğiz” diyenlerin, “sezaryanı azaltacağız/önleyeceğiz” diyenlerin asıl derdinin yaşamlarımız ve bedenlerimiz üzerinde tahakküm kurmak, kadınları aile içinde ikincil konuma hapsetmek, kendi savaşlarında ölecek yüzlerce insana sahip olmak, sermayeye ucuz, güvencesiz işgücü oluşturmak, boğaz tokluğuna çalışacak binlerce işsiz yaratmak, olduğunun farkındayız.

Türkiye’de sokakları dolduran kadınların direnişiyle karşılaşınca geri adım atmak zorunda kalmıştı

Ülkemizde nüfus politikalarının erkek egemen kapitalist sistemin ihtiyaçlarına uygun biçimde kadın bedeni üzerinden yürütüldüğü, kadın cinselliğinin ve doğurganlığının denetlenmeye çalışıldığı ortadadır. Kadınların bedenlerini denetim altına almaya çalışan erkek egemen AKP iktidarı, daha önce de bu saldırıları gerçekleştirmeye çalışmış, tüm Türkiye’de sokakları dolduran kadınların direnişiyle karşılaşınca geri adım atmak zorunda kalmıştı. Hatırlatıyoruz, o geri attığınız adımı da, biz kadınların isyanını ve mücadelesini de unutmayın!

Bir kez daha söylüyoruz; bedenlerimize yönelik bu saldırıya sessiz kalmayacak, daha önce olduğu gibi kadın düşmanlarından hesap soracağız.

Bedenimiz bizimdir, sezaryen ve doğum kontrol hakkımızdır, hayatımızdan bedenimizden elinizi çekin!"

kaynak:sendika.org

 

recep akdağ kadınlar kürtaj doğum sezeryan halkevleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage