Canan Karatay'a iyi haber!

Türk Tabipler Birliği’nin Prof. Dr. Canan Karatay’ın 15 gün süreyle meslekten men edilmesine ilişkin kararının yürütmesi İdari Mahkeme tarafından durduruldu.

Canan Karatay'a iyi haber!
Canan Karatay'a iyi haber! Kubilay Kos

Prof. Dr. Canan Karatay’ın şeker testleriyle ilgili açıklamaları nedeniyle, Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği’nin şikayeti üzerine Türk Tabipler Birliği tarafından verilen 15 gün meslekten men cezası, İdari Mahkeme tarafından durduruldu.

NTV'nin haberine göre, Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği, gebelikte şeker yükleme testinin zararlı olduğunu ve çok mecbur kalınmadıkça yaptırılmaması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Canan Karatay hakkında, “uzmanlık dışı bir konuda tıbbi değerlendirme yapmak, bilimsel olmayan açıklamalarla halk sağlığına zarar vermek, açıklamalarla reklam yapmak, tıbbi bir konu ile ilgili ihtilafında kendisi ile farklı düşünen hekimlerle etik olmayan bir biçimde tartışma yöntemi kullandığı” gerekçesiyle 5 Ocak 2015 tarihinde Türk Tabipler Birliğine şikayette bulunmuştu.

15 GÜN MESLEKTEN MEN CEZASI ALDI

TTB, Prof. Karatay’ın iç hastalıkları ve Kardiyoloji uzmanı olarak çalıştığını ve şikayete konu yaptığı açıklamalarla hekimlik Meslek Etiği Kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle 06.10.2015 tarihinde 15 gün süreyle geçici olarak meslekten men cezası verdi. Men kararı Karatay’a tebliğ edildi. Bu kez da Karatay, men cezasının kesin ve gerçek olmadığını, kimsenin kendisini meslekten men edemeyeceğini belirterek karara itiraz etti.

TTB CEZAYI ONADI

Ancak Türk Tabipler Birliği Yüksek Onur Kurulu, Meslek Etiği Kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle 06. 10. 2015 tarihinde verilen 15 gün süreyle geçici olarak meslekten men cezasının hukuka uygun olduğunu belirtti.

KARATAY DAVA AÇTI, MAHKEME YÜRÜTMEYİ DURDURDU

Dava açma hakkını kullanan Prof. Karatay, Ankara 12. İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Başvuruyu değerlendiren mahkeme, Canan Karatay’ın 15 gün süreyle meslekten men edilmesine ilişkin Türk Tabipler Birliği kararının yürütmesini durdurdu.

Mahkeme kararında; "Dava konusu mesleki faaliyetten men işleminin uygulanmakla etkisi tükenecek işlemlerden olması, uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden, davalı idarenin savunması alınıncaya veya savunma süresi geçtikten sonra yeni bir karar verilinceye kadar yürütmenin durdurulmasına karar verilmiştir" ifadesi yer aldı.

canan karatay ceza canan karatay kimdir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage