Diyanet'ten klimalı çadır müjdesi!

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz Mekke’de düzenlenen ‘Hac Bilgilendirme Toplantısı’ ile Diyanet’in çalışmaları ve son duruma dair basın mensuplarına bilgi verdi.

Diyanet'ten klimalı çadır müjdesi!
Diyanet'ten klimalı çadır müjdesi!
moyo
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz ve Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Dursun Aygün Mekke’de düzenledikleri ‘Hac Bilgilendirme Toplantısı’ ile Diyanet’in çalışmaları ve son duruma dair basın mensuplarına bilgi verdi. Yılmaz, bu yıl bir ilke imza atıldığını söyleyerek, Bu yıl bütün çadırlarımız klimalı olacak. Arafat'taki çadırlar, irşat çadırımız gibi 60 bin küsur hacının kalacağı çadırların tamamı klimalı ve 3,5 metre yüksekliğinde olacak dedi.

15 Temmuz şehitlerinin yakınlarına Hac jesti

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Mekke'deki Hac İdare Merkezi’nde düzenlenen toplantıda Yılmaz, 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan vatandaşlarımızın 45 yakınını hacca getireceklerini; Cumartesi günü bu grubun geleceğini söyledi. Yılmaz, “Diğer şehit yakınlarımız için, Başkanımız imzalı yazı göndermişti. Umre seferlerimiz başlayınca 700 kadar şehidin yakınlarını umreye getirmiş olacağız. 15 Temmuz için özel talep oldu dedi.

"Hac insanları eğiten bir okul"

Haccın insanları eğiten bir okul olduğunu belirten Yılmaz, Özel kıyafetleri, özel mesajları, özel yasakları olan bir mekteptir. Peygamberimizin tabiriyle yeniden bir doğumu, bir miladı hedefleyen bir ibadettir. Bu mektebin üç önemli fonksiyonu vardır. Birincisi sohbet, ikincisi halvet, üçüncüsü seyahattir. Haccın en önemli değerlerinden birisi de sembolik davranışlardır. Meşair, şiar dediğimiz, Hac'daki tavaftan, Say’dan, kurban kesmekten, Arafat vakfiyesine kadar her birinin sembolik anlam ve değerleri vardır. Bu sembolik anlam ve değerler, iyi anlaşılırsa insanın haccı daha iyi değerlendirmesi, daha kalıcı duygulara sahip olması ve takvaya erişmesi söz konusu olabilir dedi.

Klimalı Çadır müjdesi

Diyanet İşleri Başkanlığı bu yıl bir ilke imza atıyor. Bu yıl bütün çadırlarımız klimalı olacak” diyen Yılmaz, “Arafat'taki çadırlar, irşat çadırımız gibi 60 bin küsur haccının kalacağı çadırların tamamı klimalı ve 3,5 metre yüksekliğinde olacak. Güneş çarpması sonucu ölen oluyor. Bundan sonraki hac, ağustos, haziran ve temmuz aylarına denk gelecek. Ölüm risklerini azaltmak için çadırlar artık klimalı olacaktır diye konuştu.

4 bin personel çalışacak

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Aygün, yaklaşık 63 bin hacı adayının bu yıl kutsal topraklarda hac farizasını yerine getirmek için bulunacağını belirterek, 4 bin personelin hacı adaylarının rahatı ve huzuru için çalışacağını belirtti. Bu yılki hac organizasyonu kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığı kanalıyla kutsal topraklara gelenlerin sayısının 35 bin olduğunu kaydeden Aygün, Acentelerle gelmeyi tercih edenlerin sayısı 22 bin. Ayrıca Avrupa'da yaşayan ve kutsal topraklara gelen 6 bin 138 Türkiye vatandaşı eklendiğinde 62 bin 93 kişi yani yaklaşık 63 bin hacı adayı kutsal topraklara gelecek diye konuştu.

Türkiye ve Suudi Arabistan aynı gün

Hac organizasyonunun sorunsuz tamamlanması için ekiplerin gayret gösterdiğini belirten Aygün, sağlık, fetva ve irşad, koordinasyon ve iskan, servis ve ulaşım ile denetim ve gözetim ekiplerinin hac süresince hacı adaylarına hizmet sunacağının altını çizdi. Aygün, Arafat'a intikal sırasında 111 personelin hizmet vereceğini belirterek; Arafat’ta 4 adet sağlık çadırı, 9 adet de gezici ambulansın hizmet vereceğini söyledi.  Kutsal topraklarda çeşitli sebeplerden dolayı 12 hacı adayının vefat ettiğini belirten Aygün, bu yıl Türkiye ile Suudi Arabistan'ın aynı gün Kurban Bayramını idrak edeceklerini sözlerine ekledi.


Türk organizasyonun en iyisi 

Türkiye'nin Cidde Başkonsolosu Fikret Özer ise Hac, Müslümanların birbiriyle irtibatını sağlayan, halkanın en genişini teşkil eden bir ibaret. Ülkemizde bu organizasyon için en büyük gayreti sarf eden Diyanet İşleri Başkanlığımızdır. Diyanetin organizasyonu hac ifasında belli bir standardı getirmiştir. Ben değişik vesilelerle hacla ilgili olan kişilerden Türk organizasyonun en iyisi olduğunu duyduğumda bununla iftihar ediyorum. Diyanet’in hizmetlerinde her yıl kalite bakından artışın olduğunu gözlemledim. Diyanet İşleri Başkanlığındaki görevlilerimiz o yıldaki aksaklıkları not edip ertesi sene bunun telafisi konusunda ne yapabiliriz Her yıl ocak ayında Suudi Arabistan Hac Bakanlığıyla yapılan toplantılarda onlara arz ediliyor. Onlar da bizim notlarımızı raporlarımızı dikkate alıyorlar diye konuştu.(dha)
diyanet hac diyanet işleri bakan yardımcısı
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor