'Avrupa burnumuzdan getiriyor'

Başbakan Binali Yıldırım 'Türkiye iyi gelecek' konferansında konuştu

'Avrupa burnumuzdan getiriyor'
'Avrupa burnumuzdan getiriyor'

Bloomberg HT tarafından Çırağan Sarayı'nda düzenlenen ‘Türkiye İyi Gelecek' konferansına katılan Başbakan Binali Yıldırım, sığınmacılar konusunda Batı'dan yeteri kadar maddi destek gelmemesini eleştirdi.

Yıldırım'ın konuşmasından satır başları şöyle:
 

‘Kötü başladık’
Bayram yaklaşıyor. Tatil 9 güne çıktı. İç turizm oldukça hareketlendi. Kötü başladık, Rusya'yla arayı düzeltince ilk altı ayda 14 milyona geldik. Gittikçe iyileşiyor. Daha iyi olacak. 2017 çok daha iyi olacak. Tedbirlerini şimdiden alıyoruz.


‘Avrupa burnumuzdan getiriyor’

Türkiye bütün bu zorluklara rağmen, 3 milyon mülteciyi 5 yıldır besliyoruz. Onlar misafirimiz. Avrupa bir 3 milyar (euro) para verecek burnumuzdan getiriyor. Ne biçim iş kardeşim. Biz harcamışız 15 milyar dolar. Bütün dünyanın verdiği şu ana kadar 515 milyon dolar. Yani mali problem olmasın, başkasının desteğine ihtiyaç duymasın. Bu ne kepazelik. böyle bir paylaşım olur mu? Konuştular mı mangalda kül bırakmıyorlar. Biz şükredelim, Avrupa'daki bürokrasi bize 10 basar. Bir fon ayıracaklar, o daire bu müdürlük falan. 3 sene sonra yavaş yavaş olacak gibi bir hisse kapılıyorsun.

‘İkircikli tavırdan vazgeçsinler’

Bu terörle mücadele içinde de aynı zamanla uyuşturucuyla da mücadele ediyoruz. Siirt, Diyarbakır, Batman üçgeninde 70 milyon hintkeneviri, 40 ton esrar. Parasal değeri 4 milyar TL. Avrupalılar bu terörist gruplara müsamaha gösteriyorlar ya, terör gruplarının en büyük tehlikesi onlara. Uyuşturucular Avrupa'daki gençleri zehirliyor. Canlı bomba olarak onlara dönüyor. Bu mücadeleyi Avrupa'nın güvenliği için de yapıyoruz. Suriye, Irak'ta olsun, terörle mücadelede Avrupalı dostlarımızın ikircikli tavırdan vazgeçmesini bekliyoruz.

 

 


‘Öyle kolay değil’

Bir yandan da tabii muhalefetle işler iyi gidiyor, şeytan kulağına kurşun birlik beraberlik iyi. Bazıları bu sistemden çıkmak için gayret sarf ediyorsa da öyle kolay değil. Gelip 7 Ağustos'ta milletin karşısına çıktınız. 75 milyona biriz, beraberiz, birlikte Türkiye'yiz dedik. Öyle yan çizme yok. Oğlum sana diyorum kızım sen anla hesabı. Herkes mesajını alsın. Biz sonuna kadar birlik beraberlik meselesinin arkasındayız, bozan taraf asla olmayacağız, bozanı da millete şikayet ediyoruz. Siyasetimizi seçim zamanı meydanda yapalım. Oturalım Anayasa'yı da yapalım, kanunlar da çıkaralım. Önerilerini alıyoruz, gereğini de yapıyoruz. Makul bir şey varsa tabii ki değerlendireceğiz. İktidarız, muhalefeti takmayız diye bir şey yok. Demokrasi uzlaşma, birlikte iş yapma demek. Bu konuda ülkemizin geleceği, milletimizin menfaati her şeyin üzerindedir. Siyaset millete hizmete bir araçsa bir anlamı var. Yoksa ne yapayım ben o siyaseti. Olmaz olsun öyle siyaset. Millete sözümüz budur. İşimiz hizmet gücümüz millet. Bu kadar. Bunu da söyledik. Başka ne kaldı?
 

 

 

binali yıldırım FETÖ PKK AB
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage