'FETÖ yurtlarına öğrenciler yerleştirilecek'

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç FETÖ'den alınan yurtlara öğrencilerin yerleştirileceğini kaydetti

'FETÖ yurtlarına öğrenciler yerleştirilecek'
'FETÖ yurtlarına öğrenciler yerleştirilecek'

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Ak Parti'nin Gönül Köprüsü projesi kapsamında Samsun ile kardeş ilan edilen Tunceli'ye, beraberindeki AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Samsun'dan bir heyetle geldi. Sivil toplum örgütleri ile düzenlenen toplantıda konuşan Tunceli Valisi Osman Kaymak, kentteki yatırımları anlatıp, "Tunceli eğitim alanında kısa sürede büyük başarılar yakaladı. Son yıllarda TEOG sınavlarında birinciliği hep ilimiz kazanıyor. Eğitim alanında büyük yatırımlar yaptık, üniversite sıralamasında Türkiye'de ilk 10 il arasındayız ve Türkiye'ye eğitim anlamında örnek bir il durumundayız" dedi.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, Tunceli'nin Türkiye'nin en güzel kentlerinden biri olduğunu belirterek, "Ben de bu topraklarda doğup büyüdüm. Herkes el birliği ile terörün bitmesi için elini taşın altına koymalı ve işadamlarımız Tunceli'ye yatırım için çaba göstermeli. Tunceli'ye yatırım yapacak bütün iş adamlarımızı devletimiz koruyup sahip çıkacaktır" diye konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da FETÖ ile Fırat Kalkanı operasyonlarına değinerek, şunları söyledi:

"Şunu söyleyebiliriz ki; şu anda Kredi Yurtlar Kurumu tarihinin en yüksek kapasitesine ulaşmış durumda, 525 bin yatak kapasitesine geldi. Bu 2 sene önce 280 bindi ve önümüzdeki yıl 650'i bulacak ve yatırımlarımız devam edecek. Dolayısıyla inşallah öğrenci kardeşlerimiz, tabi ki fiziki imkanların da nereden, nereye geldiğini anlatmama gerek yok, onu kardeşlerimiz görüyor. Ama şunu söylemek isterim ki, bazıları yanlış bir algı yaymak istiyorlar Türkiye'de, O da şöyle; diyorlar ki Türkiye'de 6 milyon üniversite öğrencisi var, kapasiteniz 525 bin. Tabi onlar kapasiteyi bilmiyorlar, kapasiteden bahsetmiyorlar. İkisinin de nereden nereye gelindiğini, son on yılda nereden nereye gelindiğini bilmiyorlar ama işte bir eleştiri getirmeye çalışıyorlar. 6 milyon öğrencinin 3 milyona yakın olanı açık öğretim, bunlar yurt başvurusu yapmıyor. Yurt başvurusu hakkı olup, örgün öğrenimde olan öğrencilerden de, biz bize başvuru yapan öğrencilerin karşılanma oranına bakmak zorundayız. Çünkü evet ben yurtlarda kalmak istiyorum diye beyanlarda bulunan kardeşlerimizin başvurularını değerlendirebiliyoruz. Bu da 386 bin idi ve bu seneki ilk yerleştirme 210 bin olacak sonra artıyor. Dolayısıyla karşılama oranında yüzde 55'i geçmiş bir kurum noktasına geldik. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla bu hamleyi gerçekleştirmiş durumdayız, Sayın Başbakanımızın da yakın takibiyle daha hızlı bir şekilde ilerliyoruz ve önümüzdeki yıllarda daha da farklı bir noktaya geleceğiz, hem kapasite hem kalite açısından."

15 Temmuz gecesi darbe girişiminde bulunan FETÖ'ye yönelik mücadelenin kararlı bir şekilde süreceğini belirten Bakan Kılıç, şöyle dedi:

"Biliyorsunuz; onlar birtakım yurtlarla alakalı olarak çalışmalar yapıyorlardı. Tabi geçen iki yıl içerisindeki yoğun kapasite artışımız ve onlardan uzaklaşma noktasında olan gençlerimizin, dolayısıyla onların kapasiteleri çok düşmüştü. Ama bu son 15 Temmuz gecesinden sonra biliyorsunuz ki; tüm yurtlarına, tüm okullarına ve varlıklarına el konuldu. Buradan bizim de envanterimize giren aşağı yukarı 15 bin ile 18 bin civarında bizim kullanım imkanımız olan kapasitemize dahil edilen yurtlar oldu. Onları şu anda hazırlıyoruz. Çünkü onların standartlarıyla bizim standartlarımız tam tutmuyor. Ama şunu söylüyorum; bu örgütün yüksek öğrenim noktasındaki, yurt yapısı noktasındaki bütün kabiliyeti çökmüştür. Gençlerimize bu anlamda bu olumsuz düşüncelerini, milletimize, devletimize, hükümetimize ve Cumhurbaşkanımıza karşı olan zehirlerini akıtma imkanları kalmamıştır. Bunları da aramızdan ayıklama noktasında hiçbir şekilde müsamahamız olmayacaktır. Çünkü şahsınıza olanları affedebilirsiniz, ama devletinize ihanet edenleri asla ve asla affetmeyeceğiz. Acırsak acınacak hale geliriz. Adaletli olacağız ama, adaletli olacağız."

Bakan Kılıç, Türkiye'nin hiçbir bölücü girişime izin vermeyeceğini ifade ederek, "Ülkemizi bölmeye hiçbir zaman gücü yetmeyecektir. Ne etnik anlamdaki bölücü girişimleri, ne inanç anlamındaki bölücü girişimleri, ne başka bir anlamdaki bölücü girişimleri asla ve asla başarılı olmayacaktır. Çünkü bu ülkenin geçmişi muhabbet üzerine kuruludur, birlik üzerine kuruludur, birbirine kaynaşma üzerine kuruludur, hoşgörü üzerine kuruludur. Bunun aksini iddia edenler tarihimizi ve medeniyetimizi bilmemektedirler. Bu kadarda açık söylüyoruz. Biz Ak Parti olarak her zaman birlikten ve beraberlikten yana olduk, olmaya da devam edeceğiz" dedi.

Fırat Kalkanı operasyonunun Türkiye'nin uluslararası haklarına dayanılarak yapıldığını söyleyen Kılıç, "Neden yapıyoruz bu operasyonu? Hangi haktan dolayı yapıyoruz size açıklayayım. Uluslararası hukuka dayanan bütün haklarımızı sonuna kadar kullanıyoruz. Aynı zamanda sınır güvenliğimiz, yani vatandaşlarımızın güvenliği için bizim bunu yapmamız gerekiyordu. Sınır ötesinde de Suriye'nin toprak bütünlüğünü koruma noktasındaki amacımız gerçekleştirilmektedir. Bu operasyon kime karşı? DAİŞ'e karşı, Türkiye'de vatandaşlarımızın düğünlerini, kına gecesini, yavrularımızı genç yaşta katleden PKK'nın oradaki uzantısı PYD'ye, YPG'ye karşı, El Nusra'ya karşı bunların hepsine karşı, Özgür Suriye Ordusu'yla yani muhalefetle beraber mücadele ediyoruz, etmeye de devam edeceğiz. Bizim için FETÖ nasıl terör örgütüyse, bu örgütle nasıl mücadele ediyorsak, DAİŞ de terör örgütüdür, YPG de, PYD de, El Nusra da, PKK da terör örgütüdür. Hepsiyle mücadele ederek halkımızın huzuru ve güveni için, toprak bütünlüğümüz için, terörle mücadele kararlılığımızı devam ettireceğiz" dedi.

Bakan Kılıç, sivil toplum örgütleriyle basına kapalı yapılan toplantının ardından kent merkezindeki esnafı ziyaret ederek, sorunlarını dinledi.

kaynak:DHA

akif çağatay kılıç fetö yurt
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage