Çipras,zenginden alıp yoksula verecek

Yunanistan’da büyük tartışmalara neden olan televizyon hakları yayın ihalesi sona erdi

Çipras,zenginden alıp yoksula verecek
Çipras,zenginden alıp yoksula verecek
Yunanistan’da aylardır tartışılan özel televizyon kanallarının karasal yayın hakları için gerçekleştirilen ihale sona erdi. İhale sonucu ulusal kanal sayısı yediden dörde düşürülürken, ihaleyle 246 milyon euro gelir elde edildiği açıklandı.

Bilgi ve İletişim Genel Sekreterliği’nde bilgi paylaşımını engellemek için katılanların tecrit edilerek tutulduğu ve yaklaşık üç gün süren ihalede, var olan yedi kanaldan sadece ikisi 10 yıl geçerli olacak lisanslara sahip olurken, iki iş adamı da ihaleyi kazandı.
 
Skai TV ve Antenna TV’nin yanı sıra Olympiakos Başkanı ve armatör Vangelis Marinakis'in sahibi olduğu Alter Ego ve bir diğer ünlü işadamı Yannis Kalogritsas'a ait Toxotis de lisans hakkına ulaşan şirketler oldu.

Aralarında Yunanistan’ın en büyük iki televizyon kanalından Alpha ve Mega TV’nin de olduğu lisans hakkı kazanamayan özel televizyon kanallarının, 90 gün içinde yayınlarını sona erdirmesi gerekiyor. Muhalefet ihaleyi ‘basın özgürlüğüne müdahale’ olarak değerlendirirken, hükümet ihale sayesinde Yunan medyasındaki medya dünyasındaki düzensizlik ve yolsuzluğun önüne geçildiğini savunuyor.
 
Bu tezi savunanlardan biri de Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras. Yunanistan medyasında ilk özel kanalın açıldığı 1989’dan bu yana devam eden yolsuzluğun sona erdiğini belirten Çipras, ihalenin hem Yunanistan hem de yabancı ülkeler için bir mesaj niteliğinde olduğunu kaydetti.

Çipras ayrıca, ihaleden elde edilen gelirin her kuruşunun Yunan toplumundaki savunmasız gruplar ve ihtiyaç sahiplerine harcanacağını açıkladı.

kaynak:SPUTNIK
çipras yunanistan tv
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage