Charlie Hebdo depremde ölenleri makarnaya benzetti

Fransız Karkatür dergisi Charlie Hebdo İtalya'da depremde ölenleri makarnaya benzetti

Charlie Hebdo depremde ölenleri makarnaya benzetti
Charlie Hebdo depremde ölenleri makarnaya benzetti

Yaklaşık 300 kişinin hayatını kaybettiği depremi "İtalyan usulü deprem" başlığıyla karikatürleştiren Charlie Hebdo, depremde ölen ve yaralananları makarna çeşitlerine benzetti. Dergi, kanlar içindeki bir adamı, "domates soslu penne makarna", bir diğerini "penne graten", kat kat enkaz altında kalmış insan bedenlerinin görüldüğü bir çizimi de "lazanya" başlığıyla sundu.

Sosyal medyada hızla yayılan karikatür büyük tepki çekerken bir ifade özgürlüğü tartışmasını da beraberinde getirdi.

Charlie Hebdo, İtalyanları makarnadan ibaret görerek ırkçılık yapmakla, halen taze olan deprem acısıyla alay etmekle suçlandı. Bazı sosyal medya kullanıcıları da "Hiciv yapmak iktidarla alay etmeyi gerektirir, zayıflarla ve kurbanlarla değil" mesajı verdi.

Depremde en büyük kaybı yaşayan Amatrice kasabasının Belediye Başkanı Sergio Pirozzi de argo ifadeler de kullandığı açıklamasında "Ölülerle ilgili nasıl olur da karikatür yapılabilir! Bu zevksiz ve utanç verici karikatürün Fransızların gerçek duygularını yansıtmadığına eminim" dedi.

Kimileri ise karikatür kaba ve rahatsız edici de olsa, komik olmasa da ifade özgürlüğünün her koşulda savunulması gerektiğini vurguladı. Bu görüşü savunanlar, geçmişte İslam'a hakaret etmekle suçlanan ve geçen yıl 11 çalışanının öldürülmesinin ardından ifade özgürlüğünü savunmak adına yayılan "Ben Charlie'yim" (Je suis Charlie) sloganına atıfla, "Artık Charlie değil misiniz?" diye sorarak tepkilere karşı çıktı.

Tepkiler üzerine Charlie Hebdo yeni bir karikatürle, söylemek istediklerine "açıklık" getirdi. "İtalyanlar" başlıklı yeni karikatürde, "Evlerinizi inşa eden Charlie Hebdo değil, mafyaydı" denildi.

kaynak:BBC

charlie hebdo italya deprem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage