Mülteci fotoğraflarıyla Visa d'Or ödülünü kazandı!

AFP'nin Yunan fotomuhabiri Aris Messinis Midilli'de çektiği mülteci fotoğraflarıyla dünyanın en saygın haber fotoğrafçılığı ödüllerinden biri olarak kabul edilen Visa d'Or ödülünü kazandı.

Mülteci fotoğraflarıyla Visa d'Or ödülünü kazandı!
Mülteci fotoğraflarıyla Visa d'Or ödülünü kazandı!

Dünyanın en saygın haber fotoğrafçılığı ödüllerinden biri olarak kabul edilen Visa d'Or ödülünü bu yıl Midilli'de çektiği mülteci fotoğraflarıyla AFP'nin Yunan fotomuhabiri Aris Messinis kazandı. Daha önce savaş bölgelerinde çektiği fotoğraflarla ödüller kazanan Messinis "Kendi ülkemde böyle bir haberi takip edeceğimi düşünmemiştim" dedi.

Messinis bir mülteci çocuğu denizden kurtarırken başka bir fotomuhabiri tarafından çekilen fotoğrafıyla sosyal medyada büyük övgü almıştı. Messinis foto muhabirinin bir insanın kurtarmasında anormallik olmadığını belirterek "Bu insani bir refleks. Objektif olmak için araya bir mesafe koymaya çalışıyoruz. Ama bazen zor durumdaki insanlara yardım etmek güzel bir şey. Bu kişisel bir karar" diye konuştu.

Aris Messinis'in çektiği fotoğraflar, Fransa'nın güneyindeki Perpignan kentinde sergileniyor. Visa d'Or, ödülü bu kentte düzenlenen "Visa Pour L'Image" festivali kapsaminda veriliyor. Mülteci krizinin bir aşamasında Midilli'ye günde 7 bin mülteci geliyordu. Doluştukları teknelerde denizi geçerek Yunanistan'a ulaşmaya çalışan bir çok mülteci hayatını kaybetti.

Türkiye ve Avrupa Birliği, bu yıl mülteci krizini sona erdirmek için bir anlaşma imzaladı. Anlaşma kapsamında deniz yoluyla Yunanistan'a gelen mülteciler Türkiye'ye geri gönderiliyor, bunun karşılığında Türkiye'deki mülteci kamplarında kalan Suriyeliler AB'ye gönderiliyor. (bbc türkçe)

mülteci ödül aris messinis yunan fotomuhabir visa d'Or
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage