ABD ve Rusya'nın ateşkesi masada kaldı

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov, Rusya ve ABD’nin Suriye ilişkisi üzerine açıklamalarda bulundu. Ryabkov, Suriye'de ateşkes konusunda anlaşmaya çok yakın olunduğunu söyledi.

ABD ve Rusya'nın ateşkesi masada kaldı
ABD ve Rusya'nın ateşkesi masada kaldı

Gazete Habertürk'ün haberine göre ABD Başkanı Barack Obama, Suriye’de askeri işbirliği için Rusya’ya yeni bir anlaşma önerisinde bulunmuş, bu da birkaç aydır dışişleri bakanlığı seviyesinde görüşülmüştü. Geçen hafta Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, “anlaşmaya çok yaklaşıldığını ancak hâlâ birkaç husus üzerinde çalışılması gerektiği” bilgisini paylaşmıştı.

Dün ise ABD yönetiminin Suriye özel temsilcisi Michael Ratney, Rusya’yla Suriye konusunda bir ateşkes anlaşmasına varılmasının yakında açıklanabileceğini belirtti. Bu açıklamanın üzerinden çok geçmeden, Moskova’nın anlaşılan bazı konular üzerinde karar değiştirdiği ifade edildi. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkilinin AFP ile paylaştığı bilgilere göre, “Ruslar üzerine düşünülmüş, konuşulmuş ve anlaşılmış bazı hususlardan vazgeçti. Merkeze dönüp bunları yeniden değerlendirmemiz gerekiyor” denildi. Ayrıca Lavrov ve Kerry’nin Çin’de gerçekleşen G20 Liderler Zirvesi’nde bugün tekrar buluşacakları açıklandı.

Anlaşmaya göre, ABD’nin “Esad rejimine karşı savaşan El Nusra Cephesi’nin bombalanması için ortak operasyon düzenlenmesi karşılığında, Ruslardan da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı, ABD’nin terörist olarak görmediği silahlı gruplara saldırıları sona erdirmeye ikna etmesini” istediği biliniyor. Buna göre en önemli nokta, El Nusra’ya karşı geniş bir bombardıman koordine etmek ve hedeflerin paylaşılması için Rus hava kuvvetleriyle güçleri birleştirip işbirliği yapmak. Suriye’de 5’inci yılını deviren iç savaşın ağırlaşan yükü karşısında hızlı davranmak istediklerini söyleyen ABD’li yetkililer, Başkan Obama’nın anlaşmaya şüpheyle yaklaştığını da kaydetti.


Öte yandan bugün erken saatte Rusya'dan gelen açıklama umutların halen tamamen bitmediğini gösterdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, dün Lavrov ve Kerry arasında yapılan görüşmelerin uzlaşma olmaksızın sona ermesi konusunda dramatik açıklamalar yapmaya gerek yok. Çünkü ABD ve Rusya arasındaki görüşme süreci tamamen bitmiş değil. Reuters'ın haberine göre Rusya ve ABD arasındaki Suriye görüşmelerine ilişkin süreç halen devam ediyor.

rusya abd suriye ateşkes
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage