Üç sayfalık sıkıyönetim direktifi gece 03:00'te planlanmış

15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yeni görüntülere ulaşıldı. Anara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanlığı Silahlı Kuvvetler Komuta Harekat Merkezindeki güvenlik kameralarına da el konuldu.

Üç sayfalık sıkıyönetim direktifi gece 03:00'te planlanmış
Üç sayfalık sıkıyönetim direktifi gece 03:00'te planlanmış

15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yeni görüntülere ulaşıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanlığı Silahlı Kuvvetler  Komuta Harekat Merkezindeki güvenlik kameralarına da el konuldu. 

Makineli silahlarla gelmişler

Soruşturma dosyasına giren görüntülerde harekat merkezinde görevli  Tuğgeneral Arif Pazarlıoğlu'nun, darbe girişimini televizyondan izlemesi  kameralara yansıyor. Tuğgeneral Alpaslan Çetin, Kurmay Albay Osman Kardal, Kurmay  Yüzbaşı Recep Yıldız ve Kurmay Binbaşı Erhan Metin'in harekat merkezinde  görüldüğü fotoğraflarda Kurmay Binbaşı Ali Gültekin ve Binbaşı Oğuzhan Konuk'un  elindeki makineli silah dikkati çekiyor.

Eski Genelkurmay Personel Başkanı Korgeneral İlhan Talu, Tuğgeneral  Uğur Şahin, Tuğgeneral Alparslan Çetin, Tuğgeneral Arif Pazarcıklıoğlu,  Tümgeneral Baki Kavun, Yüzbaşı Oktay Felekoğlu, Yüzbaşı Bünyamin Tuner, Binbaşı  Ahmet Yıldız, Binbaşı Mustafa Duygulu ve Binbaşı Serkan Kılıç, koridorda yürürken  güvenlik kamerasına yansıyor. Binbaşı Aziz Onur, yanında bir askerle harekat  merkezi koridorlarında görülüyor.

Üç sayfalık sıkıyönetim direktifi gece 3'te planlanmış

Soruşturma dosyasına darbecilere ait 20 sayfalık sıkıyönetim direktifi  de girdi. Genelkurmay Başkanlığından tüm kurumlara gönderildiği öğrenilen "gizli"  ibareli direktifin ilk maddesinde darbenin gece saat 03.00'te planlandığı görülüyor.

"Harekat Yıldırım"

Tuğgeneral Mehmet Partigöç ve Kurmay Albay Cemil Turan imzasıyla ve  "Harekat Yıldırım" öncelik derecesiyle tüm birimlere gönderilen sıkıyönetim  direktifinin birinci maddesinde "Yüce Önder Atatürk'ün bizlere armağan ve emaneti  olan cumhuriyetin kurucu unsuru olan Türk Silahlı Kuvvetleri 'Yurtta Sulh,  cihanda sulh' ilkesi ışığında; A. milletin huzur, güven ve refahını temin etmek,  B. özgürlükler ve hukuk devleti önündeki fiili engelleri ortadan kaldırmak, C.  milletin ve devletin bekasını ve bölünmez bütünlüğünü devam ettirmek, Ç. devletin  kaybedilen uluslararası itibarını yeniden kazandırmak, D. cumhuriyetin karşı  karşıya kaldığı tehlikeleri ortadan kaldırmak, E. yolsuzluk ve terörün önüne  geçebilmek, F. hak ettiğimiz evrensel insan haklarını ayrım gözetmeksizin tüm  vatandaşlarımız için yeniden sağlamak, G. laik, demokratik, sosyal ve hukuk  devleti düzenini yeniden tesis etmek, Ğ. uluslararası organizasyonlar ve toplum  ile küresel barış, istikrar ve huzurun temini için daha güçlü bir ilişki ve  işbirliği kurmak maksadıyla 16 Temmuz 2016 saat 03.00'dan itibaren yönetime el  koymuştur" deniliyor, 2. maddede ise "Aynı saatten itibaren tüm yurtta  sıkıyönetim ilan edilmiştir" ifadesi kullanılıyor.

Sıkıyönetim direktifinin 3 ve 4. maddelerinde darbecilerin Sabah  06.00'dan itibaren sokağa çıkma yasağı uygulamayı planladıkları, derhal görevi  üstlenmesi istenilen sıkıyönetim komutanlarına gerekli görülen ilçelere komutan  atama yetkisi veriliyor.

Sıkıyönetim direktifinin 5. maddesinde "Sıkıyönetimin tatbiki ve kamu  düzeninin tesisi maksadıyla halen kurulu bulunan askeri mahkemeler mevcut  bağımsızlıklarını ve yetki alanlarını muhafaza ederek sıkıyönetim mahkemesi  olarak görevlendirilmiştir. Buralarda görevlendirilen hakim ve savcı kimlikleri  EK-B'dedir. Kolluk güçleri sıkıyönetim mahkemeleri tarafından verilen  talimatların yerine getirilmesinden sorumludur" ifadesi kullanılıyor.

Altıncı maddede kamuda atama ve görevlendirmelerin Yurtta Sulh  Komitesi tarafından yapılacağı, bunun haricinde yapılacak işlemlerin yok hükmünde  olduğu vurgulanıyor. 7. maddede ise Ankara ve İstanbul için hazırlanan asayiş ve  takviye planına değiniliyor.

"Meclis feshedilmiştir"

Darbecilerin sıkıyönetim direktifinin 8. maddesinde "Meşruiyetini  kaybetmiş mevcut yürütme erki görevden el çektirilmiştir. Meclis feshedilmiştir.  Vatana ihanet içinde bulunan tüm kişi ve kuruluşların en kısa zamanda ulusumuz  adına karar vermeye yetkili mahkemeler önünde hesap vermesi sağlanacaktır"  ifadelerine yer veriliyor. 9. maddede sıkıyönetim komutanlarının vazifelerine  değinilirken, bir sonraki maddede, 16 Temmuz saat 03.30'dan itibaren tüm hava  meydanları, limanlar ve gümrük kapılarının kontrol altına alınacağı, ikinci bir  emre kadar Türk vatandaşlarının her türlü vasıta ile yurt dışına çıkışlarına izin  verilmeyeceği belirtiliyor.

Sıkıyönetim direktifinin 11. maddesinde tüm valilerin görevden  alındığı, 12. maddede ise siyasi partilerin tüm faaliyetlerin sonlandırıldığı  vurgulanıp, siyasi partiler hakkındaki diğer adli ve idari işlemlerin müteakip  dönemde yetkili makamlar tarafından ivedilikle yerine getirileceği bildiriliyor.

13. maddede Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, bakanlıklar, belediye ve  valilikler ile kaymakamlıkların TSK, Jandarma ve polis teşkilatı tarafından  emniyet altına alınması, hiçbir evrak ve malzemenin bina dışına çıkmasına ve  imhasına müsaade edilmemesi isteniyor.

Darbeciler, toplantı, gösteri ve yürüyüş faaliyetlerine izin  verilmeyeceğini bildiriyor. Sıkıyönetim direktifinin 15. maddesinde tüm polis  teşkilatının sıkıyönetim komutanları emri altına alındığı vurgulanıyor.

"Cenaze hizmetleri aksatılmadan yürütülecek"

Sıkıyönetim direktifinin 16. maddesinde suçluların ve suç  şebekelerinin içinde olanların ve arananların yakalanıp muhafaza altına alınması,  asayiş ve emniyetin temini amacıyla sıkıyönetim komutanlarından il ve ilçe  emniyet müdürleriyle yakın işbirliği ve koordinasyon içinde çalışmaları  isteniyor.

17. maddede halkın günlük ihtiyaçlarının karşılanması için tedbir  alınması isteniyor, 18 maddede ise sağlık ve cenaze hizmetlerinin aksatılmadan  yürütülmesi amacıyla sıkıyönetim komutanlıkları ve Sağlık Bakanlığınca tüm  tedbirlerin alınacağı vurgulanıyor.

Vatandaşların can ve mal güvenliği için tedbir alınacağı belirtilen  sıkıyönetim direktifinin son maddesinde yurtta sulh konseyi tarafından yürürlüğe  konulacak tüm talimat ve bildirilerin Genelkurmay Başkanlığının internet  sitesinden duyurulacağı bildiriliyor.

Birliklere "göreve hazırlanın" emri

Darbecilerin Genelkurmay Başkanlığından tüm komutanlıklara "hizmete  özel" koduyla gönderdiği bir yazıda, genel atama döneminde atamaları yapılan  ancak henüz birliklerine katılmayan askerlerden izinlerini sonlandırarak derhal  birliklerine katılmaları aksi takdirde haklarında firar işlemi uygulanacağı  belirtiliyor.

Kurmay Albay Osman Kardal imzalı "Hazırlık ikazı ve birlik intikalı"  konulu ve "gizli" ibareli bir başka yazıda da şu ifadelere yer veriliyor:

"Ülke genelinde meydana gelen ani gelişmeler kapsamında, Türk Silahlı  Kuvvetlerinin tüm birlik, kurum ve karargahları tarafından kendilerine verilecek  vazifeleri yerine getirmek, güvenliği sağlamak ve işlerliği devam ettirmek  maksadıyla, gereken her türlü tedbir tereddütsüz alınacaktır.

2. Bu doğrultuda tüm birlik, kurum ve karargahlar,

A. En kısa sürede hazırlıklarını tamamlayacak,

B. Genelkurmay Başkanlığında verilecek emirleri icra etmek maksadıyla  hazır halde bulunacaklardır.

3. Bu kapsamda öncelikli olarak,

A. 1'inci J. Komd. Tug. K.lığı/Çakırsöğüt ve Öz. Kuv.K.lığının uygun  birlikleri gecikmeksizin, derhal Ankara'ya intikal edecek,

B. İntikalin süratle gerçekleştirilmesine yönelik her iki birlik  komutanı, Kuvvet K.lıkları ve diğer birliklere hür türlü koordine yetkisinin  verildiğini."

Yine Tuğgeneral Partigöç tarafından imzalanın "gizli" ibareli bir  yazıda, Tümgeneral Osman Ünlü'nün Ankara Sıkıyönetim Komutanı, Tuğgeneral Semih  Terzi'nin Özel Kuvvetler Komutanı olarak atandıkları belirtiliyor.

"Gizli" ibareli başka bir yazıda da Tuğgeneral Mehmet Partigöç'ün  Genelkurmay, Tuğgeneral Erhan Caha'nın Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Tuğamiral  İrfan Arabacı'nın Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Kurmay Albay İlhan Karasu'nun  Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Tuğgeneral Faruk Bal'ın Jandarma Genel Komutanlığı  ve Yüzbaşı Mustafa Şaban Gümüşiğne'nin Sahil Güvenlik Komutanlığı karargahlarında  "Karargah Sorumlusu" olarak görevlendirildikleri belirtiliyor.

AA

darbe fetö ankara kara kuvvetleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage