Yıldırım: 'Terör örgütüyle ilişiği olan öğretmenler tedbiren açığa alınacaklar'

Başbakan Binali Yıldırım, Diyarbakır'daki programına, STK temsilcileriyle buluştuğu toplantıyla devam etti.

Yıldırım: 'Terör örgütüyle ilişiği olan öğretmenler tedbiren açığa alınacaklar'
Yıldırım: 'Terör örgütüyle ilişiği olan öğretmenler tedbiren açığa alınacaklar'
moyo
Başbakan Yıldırım, Diyarbakır'daki bir otelde, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle akşam yemeğinde bir araya geldi.

Başbakan Yıldırım, konuşmasında, bölgede görevli öğretmenlerden bazılarının terör ile bağlantısı olduğuna dair tahminler buluduğunu vurgulayarak, "Bu bölgede görev yapan, terörle bir şekilde iç içe olmuş 14 bin öğretmen olduğu tahmin ediliyor. Ancak bunların ne kadarının doğrudan terör örgütüyle ilişkili olduğu, ne kadarının olmadığı yapılacak incelemelerle, soruşturmalarla ortaya çıkacak" dedi.
 
Yıldırım, konuya ilişkin açıklamalarını "Bayramdan sonra okullar açılıyor, Milli Eğitim Bakanı'mız ile konuştuk, tedbir olarak üzerinde şüphe bulunan, gerekli tespitleri yapılan bütün öğretmenler açığa alınacak, yeni ders döneminde bunlara görev verilmeyecek. Bunun yerine yeni baştan öğretmenlerimizi buraya göndereceğiz" diye sürdürdü.
 
 
Sivil toplum kuruluşlarına ve kanaat önderlerine büyük görev düştüğünü belirten Yıldırım, şöyle konuştu: "Bu süreçte terörün verdiği tahribatı ortadan kaldırmak için elbirliğiyle beraberce çalışacağız. Bunların bütün kaynaklarını teker teker kurutacağız. Nasıl 15 Temmuz sonrası FETÖ'yü bütün kurumlardan ayıklıyorsak, bütün şirketlerini, eğitim kurumlarını, sağlık kurumlarını, derneklerini, vakıflarını, sendikalarını kapattıysak şimdi sıra bölücü terör örgütünde. Öyle belediye başkanı, eş başkanı Kandil'den emir alacak, gelip burada racon kesecek, hesap kesecek, milletin kanını emecek. Yağma yok. Bu milletin kuruşuna göz diken herkese hesabını soracağız. Onun da kanununu çıkardık. Her kim kamu kaynağını, milletin, vatandaşın, devletin paralarını teröre aktarıyorsa, dağa aktarıyorsa, terörü finanse ediyorsa mutlaka gereği yapılacak.
 
 
Terör örgütüyle kırsalda şehirde, her yerde mücadele artarak devam edecek. Finans kaynaklarını kurutacağız. Yol kesmeler, mayınlamalar, kalleşçe, kahpece saldırıların üzerine kararlılıkla, acımasızca gitmeye devam edeceğiz. Tabii o işin güvenlik tarafı. Buna zaten başladık. En hızlı şekilde devam ettiriyoruz ama işin bir de diğer kısmı var. Yıllardan beri oluşan moral çöküntüsünü ortadan kaldırmak, sosyal tahribatı ortadan kaldırmak ve milletimizin, vatandaşlarımızın birbiriyle kucaklaşmasını sağlamak, terör örgütünü de tamamen devreden çıkarma konusunda sivil toplum kuruluşlarımıza, sizlere büyük görevler düşüyor. Birlikte çalışacağız. Çünkü bu bizim ortak meselemiz, ortak geleceğimiz, evlatlarımızın, çocuklarımızın ortak geleceğidir. Onun için bugün sadece Doğu ve Güneydoğu'daki fiziki kalkınma hamlesi değil aynı zamanda birlik, beraberlik, kardeşliğin tahkim edilmesi ve geleceğe yönelik büyük Türkiye hedeflerinin gerçekleştirilmesi yönünde adımları da atıyoruz." Başbakan Yıldırım, sivil toplum kuruluşları ile kanaat önderlerinin katkıları olmadan hiçbir şey yapılamayacağına dikkati çekerek, "Çünkü siz burada işin içindesiniz, yaşıyorsunuz, damdan düşensiniz. Sizlerin tespitleri, sizlerin tecrübeleri bizim yapacağımız işlerde önümüzü aydınlatacak. Bize yol gösterecek" dedi.

 

Özellikle Diyarbakır'a teşekkür borcu olduğunu söyleyen Yıldırım, şunları kaydetti: "15 Temmuz gecesi Diyarbakır meydanlarında, ay yıldızlı bayrağıyla o meydanları dolduran vatansever milletime, geleceğini düşünen o çok değerli vatandaşlarıma, sizlere çok teşekkür ediyorum. Bir kez daha düşmanları şaşırttınız, dostları sevindirdiniz. Ülkenize sahip çıktınız, demokrasinize sahip çıktınız, geleceğinize sahip çıktınız. Kim demiş 'Diyarbakır bayrağa yan bakar.' Diyarbakır ay yıldızlı bayrağı başının üstünde taşır. İşte gördük. Diyarbakır'ı, bölgeyi terörle birlikte anmak, olaylara Fransız kalmaktır. Burayı bilmeyen, buradaki insanın tabiatını, geçmişini bilmeyen, uzaktan bölge hakkında ahkam kesenler bir kez daha şaşırmışlardır, bir kez daha yanılmışlardır. Darbecilere en büyük darbeyi siz vurdunuz. Allah sizden razı olsun. 15 Temmuz'da bu ülkenin bayrağını yere düşürmediniz, vatanın bütünlüğünden yana çok güçlü bir duruş sergilediniz. Diyarbakır'ın Ankara'nın yanında olduğunu, İstanbul'un yanında olduğunu bütün dünya aleme gösterdiniz. Türkiye'nin seçilmiş cumhurbaşkanına, Recep Tayyip Erdoğan'a yapılan o alçak saldırıya izin vermediniz. Cumhurbaşkanımıza sahip çıktınız. Allah razı olsun."

 

Başbakan Yıldırım, Sur ilçesindeki tarihi Ulu Camii'de akşam namazı kıldı. Kentteki temaslarını sürdüren Başbakan Yıldırım, Diyarbakır Valiliği'ni ziyaretinin ardından Vali Hüseyin Aksoy ile Sur ilçesine geçti. İslam dünyasının 5. Harem-i Şerifi olarak kabul edilen Ulu Camii'de namaz kılan Yıldırım, daha sonra kanaat önderleriyle akşam yemeğinde bir araya geleceği otele geçti.

 
binaliyıldıırm öğretmen meb FETÖ
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor