Örgütten ayrılmak isteyene 'Şefkat tokadı' tehdidi!

FETÖ soruşturması nedeniyle gözaltına alınan bazı emniyet mensupları, verdikleri ifadelerinde FETÖ'nün, örgütten ayrılmak isteyenleri "şefkat tokadı" adı altında oluşturduğu inanç mekanizmasıyla tehdit ettiğini söyledi.

Örgütten ayrılmak isteyene 'Şefkat tokadı' tehdidi!
Örgütten ayrılmak isteyene 'Şefkat tokadı' tehdidi!

Uşak Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen  Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması  kapsamında gözaltına alınan bazı emniyet mensuplarının verdiği ifadelerde,  FETÖ'nün örgütten ayrılmak isteyenleri "şefkat tokadı" adı altında oluşturduğu  inanç mekanizmasıyla tehdit ettiği ve yapıdan kopmaları engellemeye çalıştığı  ortaya çıktı.Uşak Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ/PDY soruşturması  kapsamında gözaltına alınan bazı emniyet mensuplarının verdiği ifadeler  doğrultusunda örgütün işleyişiyle ilgili yeni bilgilere ulaşıldı.

 "Kendileri ya da  yakınlarının Allah tarafından cezalandırılacağı, başlarına bir musibet geleceği" tehdidi

 Alınan ifadelerde, FETÖ'nün özellikle 17-25 Aralık sürecinden sonra  kopmaları engellemek amacıyla "şefkat tokadı" adlı inanç mekanizması oluşturduğu  belirlendi. Buna göre, FETÖ ile irtibatını kesmeye çalışanların, "kendileri ya da  yakınlarının Allah tarafından cezalandırılacağı, başlarına bir musibet geleceği"  yönünde telkinlerle tehdit edildiği öğrenildi. Örgütten ayrılmak isteyenlerin "abiler" tarafından çağrılarak ikna  edilmeye çalışıldığının belirlendiği soruşturmada, bu süreçte ikna olarak örgütle  bağını sürdürenlerin ödüllendirildiği, ayrılmakta direnenler üzerinde ise "şefkat  tokadı" adını verdikleri inanç mekanizması yoluyla baskı kurulmaya çalışıldığı  saptandı.

 İl imamları tarafından eğitiliyor

Soruşturmada, yine şüphelilerin itiraf niteliğinde verdiği ifadelerle  FETÖ'nün, mensuplarını sadakat ve bağlılıklarına göre 1'den 5'e kadar değişen  derecelerde sınıflandırdığı ve bunu yaparken de kurum içinde ast-üst ilişkisini  hiçe sayarak, kendi hiyerarşisini tesis ettiği anlaşıldı. Örgüte yeni katılanların "1'lik olarak adlandırıldığı, daha sonra  yaptığı hizmetler ve sadakatine göre "il imamları" tarafından terfi ettirildiği,  üst dereceye geçirildiği, görev yeri değişen emniyet mensuplarının gittikleri  illerde de örgüt hiyerarşisi içindeki rütbesine göre görev yaptığı da ifadelerde  yer aldı.

FETÖ üyesi emniyet mensupların verdikleri ifadelerde, örgütün  gizliliği esas aldığı ve kamusal alandaki yapılanmasını "hücre" tipi  gerçekleştirdiği de belirlendi. Buna göre, bir kurumda görevli örgüt mensubunun, diğer kurumlardaki FETÖ üyeleri ve yöneticilerini tanımaması için özel çaba  harcandığı öğrenildi.

 Örgütün sağlamlığı için "evlilik imamları" 

Gözaltına alınan zanlıların verdiği ifadelerde, FETÖ'nün örgüt içi  dayanışmayı artırmak için çeşitli yöntemler kullandığına yönelik bilgiler de yer  aldı. FETÖ'nün, yapısını sağlam tutabilmek için illerde "evlilik imamları"  atadığı, bekar kadın ve erkek örgüt üyelerinin bunlar aracılığıyla tanıştırılarak  evlendirildikleri ve bu yolla hem örgüte bağlılıklarının artırıldığı hem de bu  evliliklerle "altın nesil" adı altında çocuklar yetiştirilmeye çalışıldığı  belirlendi.

İl etapta tanıştırmıyorlar

Evlilik imamlarının fotoğraflarla örgüt üyelerini ilk etapta  tanıştırmaya çalıştığı, daha sonra ev toplantılarında bir araya getirilen  adayların evlenmeleri yönünde telkinlerde bulunulduğu ifadelere girdi. FETÖ'ye üye emniyet mensuplarının her ay maaşlarından zekat, sadaka  adı altında en az 150 lira himmet vermeye zorlandığı, toplanan paraların hiç bir  şekilde kayıt altına alınmadığı bilgisinin bulunduğu ifadelerde, paraların  "abiler" tarafından örgütün muhasebecilerine ulaştırıldığı kaydedildi. (milliyet)

şefkat tokadı fetö örgüt darbe
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage