CHP'li vekil yeni İmam Hatip okullarını meclise taşıdı

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından kapatılan özel okullar ile bir kez daha gündeme gelen imam hatipleri Meclis gündemine taşıdı. Adıgüzel "Yüzlerce boş kontenjan varken, bu okulların açılması tamamıyla siyasi ve ideolojik bir karar değil de nedir?” dedi.

CHP'li vekil yeni İmam Hatip okullarını meclise taşıdı
CHP'li vekil yeni İmam Hatip okullarını meclise taşıdı

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından kapatılan özel okullar ile bir kez daha gündeme gelen imam hatipleri Meclis gündemine taşıdı. 4+4+4 eğitim sistemine geçiş ile birlikte imam hatibe dönüştürülen okullardaki artışa dikkat çeken Adıgüzel, hükümete “İmam Hatip’e dönüştürülen okullarda eğitim gören öğrencilerin mağduriyetlerinin önüne geçecek tedbirleri alın” dedi.

"Bu okullara taleplerin aynı oranda artmıyor"

Adıgüzel, TBMM Başkanlığına sunduğu ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, TEOG sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından, kontenjan açığının yaşandığı okullar arasında Anadolu İmam Hatip Liseleri’nin dikkat çektiğini belirtti. “İmam hatip liselerinin sayısında son yıllarda ciddi bir artış olmasına karşın, bu okullara taleplerin aynı oranda artmadığı, örneğin Anadolu İmam Hatip Liselerinin sayısının son bir yılda yüzde 12 artmasına rağmen öğrenci sayısının sadece yüzde 1 arttığı kaydedilmektedir” diye konuşan Adıgüzel, İmam Hatip’e dönüştürülen okullarda öğrenim gören öğrencilerin mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik ne gibi çalışmalar yapıldığını sordu.

Özel eğitim kurumlarının birçoğunun İmam Hatip’e dönüştürülmesine dikkat çekti

İstanbul’da 'FETÖ' gerekçesiyle kapatılan ve Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilen özel eğitim kurumlarının birçoğunun İmam Hatip’e dönüştürüldüğüne dikkat çeken Adıgüzel, “Bu dönüştürülen okulların ne kadar ihtiyaç dâhilinde olduğu ise şüpheli. Örneğin; İstanbul Maltepe’de bulunan 7 Anadolu Lisesi’nde 10’uncu sınıflara ait boş kontenjan sayısı 60 civarındayken, bu sayı aynı ilçe sınırları içinde bulunan 4 Anadolu İmam Hatip Lisesinde 400’e yaklaşıyor. Buna karşın, Maltepe’de 15 Temmuz sonrası kapatılan iki özel öğretim kurumu İmam Hatip’e dönüştürüldü. Özel Anafen Koleji yerine Şehit Osman Yılmaz Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi açılırken, Özel Coşkun Koleji yerine Şehit Mustafa Kaymakçı Erkek Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin açıldığını öğrendik. Şimdi yüzlerce boş kontenjan varken, bu okulların açılması tamamıyla siyasi ve ideolojik bir karar değil de nedir?” diye konuştu.(BİRGÜN)

ONURSAL ADIGÜZEL CHP MECLİS İMAM HATİP
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage