Erdal Öz Edebiyat Ödülü'nün sahibi Orhan Koçak!

Can Yayınları’nın kurucusu Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için 2008’den beri verilen Erdal Öz Edebiyat Ödülü bu sene eleştirmen, yazar, çevirmen ve yayıncı Orhan Koçak’a verildi.

Erdal Öz Edebiyat Ödülü'nün sahibi Orhan Koçak!
Erdal Öz Edebiyat Ödülü'nün sahibi Orhan Koçak!

Can Yayınları’nın kurucusu Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için ailesi tarafından her yıl düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nün yeni sahibi Orhan Koçak oldu. Ödül pazartesi sabahı yapılan basın toplantısında, Erdal Öz Edebiyat Ödülü 2016 Seçici Kurul Başkanı Turgay Fişekçi ve Can Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Sırma Köksal tarafından açıklandı.

Bu yıl 9. verilecek

Turgay Fişekçi, Kaya Genç, Handan İnci, Asuman Kafaoğlu Büke, Oğuz Demiralp, Sibel Irzık ve Can Yayınları adına Sırma Köksal’dan oluşan Seçici Kurul, bu yıl dokuzuncusu verilecek olan ödülün yazarlık yaşamı boyunca edebiyat, özellikle son yıllarda şiir eleştirisi alanına yaptığı kapsamlı, tutarlı ve kuramsal derinliğe sahip katkıları, nitelikli dergicilik, çevirmenlik, yayıncılık etkinlikleriyle, günümüz Türkiye edebiyat dünyasında oynadığı öncü rol nedeniyle Orhan Koçak’a verildiğini belirtti.

Turgay Fişekçi yerine Cemil Kavukçu

Her yıl bir üyenin ayrılıp, bir başkasının katılımıyla yenilenen jüri, altı yıldır jüride bulunan ve 2016 komitesinin başkanlığını yürüten Turgay Fişekçi’yi uğurlayarak Cemil Kavukçu’yu selamlayacak. 2008’den beri verilen ödül, Handan Börüteçene’nin gerçekleştirdiği bir ödül heykelciği ve 15 bin TL’den oluşuyor. Erdal Öz Edebiyat Ödülü bugüne dek Gülten Akın, Nurdan Gürbilek, İhsan Oktay Anar, Şavkar Altınel, Murathan Mungan, Cemil Kavukçu, küçük İskender ve Orhan Pamuk’a verilmişti.

Orhan Koçak Kimdir?

1948 İstanbul doğumlu Orhan Koçak ODTÜ’de iktisat ve sosyoloji okudu. 1987-2002 yılları arasında yayımlanan Defter dergisinin yayın kurulunda yer aldı. Psikanaliz, Marksizm, eleştirel teori, Frankfurt Okulu ve edebiyat eleştirisi alanındaki yazılarıyla tanınmaktadır. Metis Yayınları’nda bir edebiyat kuramları ve eleştirisi dizisi başlattı (Metis Eleştiri) ve yayın yönetmenliğini üstlendi. Virgül dergisinin yayın yönetmenliğini yaptı. T. W. Adorno, Max Horkheimer, Melanie Klein ve Samuel Beckett çevirdi: Minima Moralia (1998), Akıl Tutulması (1986), Haset ve Şükran (1999) ve Proust (2001). Yayımlanmış diğer kitapları: Mithat Şen’in resmini konu alan incelemesi İmgenin Halleri (Metis, 1995) ve Modern ve Ötesi: Elli Yılın Sanatına Kenar Notları (Bilgi, 2008) (radikal kitap)

orhan koçak can yayınları erdal öz edebiyat ödüller
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage