İranlılar Hacca gidemeyecek

Suudi Arabistan ve İran arasındaki düzenlemelerin ardından İranlı hacıların Hac'a katılması mümkün olmayacak.

İranlılar Hacca gidemeyecek
İranlılar Hacca gidemeyecek
telesurtv.net'te yer alan habere göre, İran'ın dini lideri Ayetullah Humeyni, geçen yıl gerçekleşen ve yüzlerce hacının yaşamını yitirdiği Hacc saldırısına ilişkin, Suudi Arabistan'a yönelik eleştirilerini yineledi.

Humeyni, Müslümanlara mesaj verdiği konuşmasında, yıllık Hac programlarının Riyad'ın kontrolünden alma önerisinde bulundu. Humeyni'nin resmi sitesinde yayımlanan ve İran medyasında da geniş yankı bulan mesajda mesajda şunlar kaydedildi:
"Suudi yetkililerin Allah'ın misafirleri olan hacılara karşı zalim tavırları yüzünden, İslam dünyası, mutlak suretle Hac'la ilgili 2 kutsal mekanımızın yönetimine ilişkin durup düşünmeli."

"Bu iki kutsal alan, bu yetkililerin sorumluluğuna bırakılmamaı, bunlar İslam dünyasını sarsan suçlara neden oluyor." "İslam'ın vasisi yani muhafızı olan en saygıdeğer alanı Mekka ve Medine'de, Suudi Arabistan, Hac organizasyonunu riske atmış, İslam'ın şartlarından biri olan, parası yeten her Müslüman kimsenin hayatında en az bir kez gerçekleştirmesi emredilen Hac görevinin namına adeta leke sürmüştür." "1990'da yaşanan Hac felaketindeki en yüksek ölü sayısının da üzerine çıkan 2015'teki felakette, 769 hacının hayatını kaybetmesiyle Hac organizasyonunun prestiji sarsıldı."
İran, Suudi Arabistan'ın bölgesel bazda ana rakibi olarak, Hacc organizasyonundaki eksiklikler için Suudi Arabistan'ı suçlamıştı. İran'dan giden hacılar da oldukça yüksek sayıdaydı.

Bir Suudi görevlinin konuya ilişkin araştırması henüz yayınlanmadı ancak yetkililer bazı hacıların, olayın yaşandığı dönemde, kalabalık kontrol noktalarını görmezden geldiğini ileri sürdü.
kaynak:SPUTNIK
iran hac suudi arabistan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage