Merkel'e yerelde şok sonuç!

Almanya'da yerel seçim sonuçları açıklandı

Merkel'e yerelde şok sonuç!
Merkel'e yerelde şok sonuç!

Anadolu Ajansı'nın aktardığı, Mecklenburg-Vorpommern seçim kurulu tarafından açıklanan geçici resmi sonuçlara göre, eyalette SPD, 2011'deki seçime göre yüzde 5 oy kaybetmesine rağmen yüzde 30,6 oy oranıyla seçimden galip çıktı. Eyalette ilk kez seçimlere katılan aşırı sağcı İslam karşıtı Almanya için Alternatif (AfD) partisi de yüzde 20,8 oranında oy alarak ikinci sırada yer aldı.

Başbakan Angela Merkel'in genel başkanı olduğu Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ise yüzde 4 oranında oy kaybederek yüzde 19'da kaldı. 

Genel seçimlerde Merkel'in seçim bölgesinin de içinde bulunduğu eyalette CDU, üçüncü sıraya gerileyerek tarihinin en kötü sonucunu aldı.

Seçimlere katılma oranı ise 2011'e göre yüzde 10,1 oranında artarak yüzde 61,6 olarak açıklandı. Eyaletteki yerel seçimler, Merkel'in mülteci politikası açısından ve gelecek yıl yapılacak federal seçim öncesi bir sınav olarak görülüyordu. 

Almanya geçen yıl 1.1 milyon mülteci kabul etti. Bu karardan sonra ülkede göçmen ve mülteci karşıtılığı yükselişe geçti.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre BBC'nin Berlin muhabiri Damien McGuinness, seçim sonuçlarının ardından Merkel'in mültecilere yönelik "açık kapı politikasını" değiştirmesi için büyük baskı altında kalacağını belirtti.

Reuters haber ajansı da sonuçları Merkel ve CDU açısından "arka bahçede alınmış küçük düşürücü bir sonuç" olarak yorumladı.

Almanya'da mart ayında da 3 eyalette yapılan seçimlerde Merkel'in partisi oy kaybederken, Almanya için Alternatif büyük bir çıkış yapmıştı. 

merkel almanya yerel seçim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage