TÜİK verilerine göre kırmızı et üretiminde sıkıntı var

Türkiye İstatistik Kurumu 2015 yılı verilerini yayınlayarak hayvansal üretim istatistiklerini kamuoyu ile paylaştı.

TÜİK verilerine göre kırmızı et üretiminde sıkıntı var
TÜİK verilerine göre kırmızı et üretiminde sıkıntı var
moyo

Haber: Tolga Durmuş

 

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye'deki büyükbaş hayvan sayısı azalma gösterirken, 2014 yılında 14 milyon 694 olan büyükbaş hayvan sayısı 2015 yılında ise 13 milyon 994 bine düştü. Antalya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı İlhan Ayhan yaptığı açıklama ile TÜİK verilerinin Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Genel Merkezi verileriyle aynı olduğunu belirterek, önümüzdeki dönemde büyükbaş hayvan sayısında yaşanacak olan sıkıntıya dikkat çekti. İlhan Ayhan, üreticilerin desteklenmemesi halinde önümüzdeki dönemde kırmızı et arzında sıkıntı yaşanacağını belirterek, ithalatın da çözüm olmayacağını ifade etti.

 

SÜT FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞ NEDENİYLE KIRMIZI ET ARZINDA SORUN VAR

 

Türkiye'de şu andaki süt fiyatlarının düşük olması nedeniyle kırmızı et fiyatlarını da etkilediğine işaret eden İlhan Ayhan, besicilerin ham danalarını süt üreticilerinden aldıklarını ve süt üreticileri de zarar ettikleri zaman anaçlarını kestiklerini belirterek, bu nedenle hayvan sayısının azaldığını vurguladı. İlhan Ayhan, bu durumun devam etmesi halinde kırmızı et fiyatlarının yükselişinin kaçınılmaz olacağını belirtti.

 

TÜRKİYE’DEKİ HAYVAN IRKLARININ YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLMESİ GEREK

 

Hayvan sayısında 700.000 civarında bir azalma söz konusu olduğunu belirten İlhan Ayhan, besicilerin ham hayvan bulmakta sıkıntı çektiklerini söyleyerek 2 sene önce 2.500 TL'ya alınan besilik danaların bugün itibariyle 4.500 TL civarında olduğunu söyledi. Fiyatların yükselmesinin üretim maliyetlerini arttırdığına dikkat çeken İlhan Ayhan, Türkiye'deki hayvan ırklarına bakıldığı zaman günde 900 gram ile 1 kilo 200 gram arasında artış söz konusu olduğunu belirterek, dünyada safkan ırklarda 1 kilo 500 gram ile 1 kilo 800 gram arasında günlük kilo artışı olduğunu vurguladı. Bakanlığın, Türkiye'deki ırkları tekrar gözden geçirmesi gerektiğine işaret eden İlhan Ayhan, coğrafi şartlara göre tekrar projelendirme yapılması gerekliliğine dikkat çekti.

 

ÜRETİCİLERİN DESTEKLENMESİ GEREKİYOR

 

Köylerde yaşayan 30 yaşın altındaki kişilerden bankalardan ucuz maliyetli besicilik kredisi almak suretiyle üretime katkı sağlamalarını beklediklerini ifade eden İlhan Ayan, sektörden ayrılanın tekrar geri dönmediğini belirtti. İlhan Ayhan, üreticilerin kurulması gerektiğine işaret ederek, genç üreticilerin köylerde istihdamlarının sağlanmasıyla şehirlere göçün de bu sayede azalmasının söz konusu olacağını belirtti.

 

ÜRETİCİLERİN SUÇU YOK

 

Et fiyatlarındaki yükselişte besicilerin suçu olmadığını belirten İlhan Ayhan, üreticilerin kesinlikle korunması gerektiğini vurguladı. Bu yapılmadığı takdirde gelecek yıllarda kırmızı et sıkıntısı çekileceğini dikkat çeken İlhan Ayhan, ithal etin de bu konuda çözüm olamayacağını söyledi. Yerli üretim ile ayakta kalınabileceğini vurgulayan İlhan Ayhan, Türkiye'deki hayvanların tamamının kayıt altına alınması gerektiğini söyledi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor