McGurk'tan PYD ziyareti!

Obama’nın Ortadoğu Özel Temsilcisi Brett McGurk Kobani’yi ziyaret etti

McGurk'tan PYD ziyareti!
McGurk'tan PYD ziyareti!

Fırat Kalkanı Operasyonu PYD’yi zor durumda bırakınca ‘üst akıl’ soluğu yeniden Kobani’de aldı. Suriye merkezli ARA News’e göre, Obama’nın Ortadoğu Özel Temsilcisi Brett McGurk Kobani’yi ziyaret etti. Çok sayıda PYD yetkilisiyle görüşen McGurk’ün, örgüte “ABD’nin desteği sürüyor, sürecek” mesajı verdiği öğrenildi.

 Arap gruplara gıda ambargosu

McGurk’ün ziyaretine eş zamanlı olarak PYD ‘Bab Askeri Şurası’ kurdu ve isyan eden Arap gruplara gıda ambargosu uygulamaya başladı. Sözde Demokratik Suriye Güçleri (DSG) adına konuşan Telal Silo, PYD’nin büyük oranda Fırat’ın doğusuna çekildiğini; bir Arap bölgesi olan Bab’a ilerlemeyeceğini belirtti. Fakat örgüt daha önce de Fırat’ın doğusuna döndüklerini, Münbiç’te DSG unsurlarının bulunduğu yalanını söylemişti. Silo, “Bab Askeri Konseyi ve Bab halkından oluşan bir güç DAEŞ’in kendilerinden aldığı kentlerini özgürleştirmek için ilerliyorlar. Stratejik bir ortaklık çerçevesinde lojistik yardımda bulunuyoruz” dedi.

ABD ve PYD bu örgütleri ‘açlıkla terbiye etmeye’ başladı

PYD’nin DSG maskesi altında terör estirdiğini kaydeden diğer gruplar ise tek tek bu çatının altından ayrılırken ABD ve PYD bu örgütleri ‘açlıkla terbiye etmeye’ başladı. Liva-u Tahrir’in komutanı Abdul Kerim Ubeyd’de yayınladığı bir video da ABD’ye “DSG’yi yeniden yapılandırma çağrısı” yaptı. Ubeyd, “YPG’nin DSG adı altında tek taraflı kararlarla emrivaki yaptığını, PYD’nin sözünü geçirmek için diğer gruplara tahsis edilen gıdalara bile el koyduğunu” söyledi.

 ÖSO, 7 köyü ele geçirdi

Öte yandan Fırat Kalkanı Harekatının 13. gününe ilişkin TSK açıklama yaptı. Açıklamada “9 DAEŞ hedefi Fırtına obüsleriyle 99 atımla vuruldu. Harekatın başladığı günden bugüne kadar toplam 392 hedefe 1698 atım yapıldı. Ayrıca ÖSO, 7 köyü ele geçirdi” denildi.

ABD Dışişleri ziyareti doğruladı

Haber ajansı AFP’ye konuşan bir ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ABD BaşkanıBarack Obama’nın Koalisyon Özel Temsilcisi Brett McGurk’ün Kobani’yi ziyaret ettiğini doğruladı. Sözcü, McGurk’ün Kobani’de ‘DSG’ temsilcileriyle görüştüğünü ve Kuzey Suriye’deki tüm güçler arasındaki çatışmaları durdurma ve birlik sağlama yönünde çaba sarf edilmesi istediğini vurguladı. (vatan)

mcgurk pyd kobani abd fırat kalkanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage